Balıklı Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sadece balıklı mamalarda değil, tüm evcil hayvan mamalarında öncelikli olarak üzerinde durulması lazım gelen mevzu mamanın hangi koşullarda üretildiğidir. Nitekim pek çok ülkede mamalara virüs bulaşmasından kaynaklı toplatılmaları söz konusu olur. Öte yandan sadece steril olup olmadığı ya da herhangi bir virüs, bakteri ve sair olumsuz içeriklerin bulunup bulunmadığına ek olarak mamanın içeriği de çok büyük öneme sahiptir. Gerçekten mamaların pek çoğu uzun vadede kedi ve köpeklerde başta böbrek yetmezliği olmak üzere çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. Hal böyle olunca da mama seçiminde ince eleyip sık dokumak, gerekirse araştırma yaparak mama almak lazım gelecektir. Balıklı mama seçimi nasıl olmalıdır sorusuna temelde verilecek cevap bu şekildedir.

Balık Alerjisi

Balıklı mama seçerken en çok önem taşıyan unsurlardan bir tanesi, kedi ya da köpeğin balığa karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığıdır. Bundan dolayı balıklı mama ilk olarak küçük bir miktar satın alınarak denenmeli, şayet hayvanda herhangi bir alerjik tepkime meydana gelmiyor ise devam edilmelidir. Bunun yanı sıra her daim balıklı mama yedirilmesi de doğru değildir. Bir evcil hayvan sürekli aynı mamayı tüketecek olursa orta ve uzun vadede egzama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Balıklı Mamalar Arasında Tercih

Balıklı mamalarda genelde iki ayrı seçenek vardır. Bunlardan bir tanesi somon, bir diğeri ise ton balığıdır. Evcil hayvanın hangisini daha çok seveceği ikisinden de azar azar alınarak denenebilir. Bunun üzerine evcil hayvanın tercihi, sahibinin balıklı mama tercihinde de etkili olmalıdır.