Doyurucu Kedi Mamaları

Sağlıklı bir kedi mamasının içinde onları doyurmayan ve aksine alerji yaptıran kurutulmuş arpa küspesi, mısır, buğday, mısır gluteni, soya ve digest gıdaları bulunmamalıdır. Çünkü bu gıdaların kedilere hiçbir faydası yoktur. Yalnızca paketin dolması için üreticilerin ucuz maliyetli ürünler ile doldurmasından ibarettir. Ayrıca fiyatını indirmek için de katılabilir. Doyurucu kedi mamaları kesinlikle içeriği belli etten oluşmalıdır. Yani çoğu marka paketin arkasına et bulunuyor diye yazsa da önemli olan bu etin kaynağıdır. Örnek verecek olursak hangi hayvandan olduğu belli olmayan veya ölmüş hayvanların etlerinden yapılabilir. Bu markalar doyurucu olmamakla beraber sağlık açısından tehlikelidir. Üzerinde etin türünün net yazılmasına dikkat edilmelidir. “by products” tarzı yazılar yani türevleri anlamı katan yazı olmamasına özen gösterin. Bir diğer dolandırıcılık ise tavuk yerine tavuk unu kullanılıyor olmasıdır. Bu yüzden mama seçimi özenle seçilmelidir.

Doğru Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken 4 husus vardır. Kediler de tıpkı insanlar gibi fast-food meraklısıdır. Bir kedi mamasını elinize aldığınızda elinizde kalan yağ miktarı ne kadar fazlaysa, mama o kadar yağlıdır demektir ve yağ, kedilerin iştahla yemesini sağlar. Fakat bu sağlıklı değildir.

1.Kedinin Kilosu

Kediniz kilolu ve az hareket eden bir hayvansa, daha düşük yağ oranı içeren mamalar tercih edilmelidir.

2.Kedinin Yaşı

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kedini yaşıdır. Yavru kedi maması alınacaksa “junior”, yetişkin kedi maması alınacaksa ise “adult” yazan kedi mamaları alınmalıdır.

3.Kedinin Cinsi

Her kedinin tüy uzunluğu farklı olduğundan özellikle uzun tüylü kedilerde oluşabilecek sağlık durumu için içerisinde malt içeren mamaların tercih edilmesi önemlidir.

4.Kedinin Kısırlık Durumu

Kısırlaştırılmış kediler kilo alma eğiliminde oldukları içim mama seçimi de bu yönde olmalıdır.