En İyi Kedi Kumu Nasıl Olmalı ?

Kediciklerimiz sağlığı söz konusu olunca aşı ve beslenme ilk akla gelen detay oluyor. Halbuki onların sağlığı ve rahatlıkları için kum da oldukça önemli. Kedi bakımının basit bir detayı gibi görünen kum aslında yeteri kadar saf değilse olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Peki iyi bir kedi kumu nasıl olmalı?

Yabancı Maddelerden Arındırılması

Öncelikle iyi bir kedi kumu, yabancı maddelerden olabildiğince arındırılmış olmalı. Hafriyatı, deniz kumu, inşaat kum, moloz vs atıklar kedi kumu içerisinde yer alırsa hem kedilerimizin hem de onlarla beraber yaşayan bizlerin sağlığı tehlikeye atılır. Aman dikkat.

Doğal İçerik

Yapay yollarla elde edilen ve içerisinde silicon dioxide, cobalt chloride gibi kimyasal maddeler bulunan kedi kumlarından arkamıza bakmadan kaçıyoruz. Çünkü kedi sahiplerinin bu kumlarla çıplak elle temas etmeleri bile aşırı sakıncalı. Kediciklerimizin için zaten çok sakıncalı çünkü bilindiği üzere kediler patilerini sıklıkla yalıyorlar. Bu zararlı kumlardan kullanırsak, yalanırken bu kimyasalları da yutmuş olurlar ki, evlerden ırak !

Hijyenik, Temiz ve Antibakteriyel Olma

Hijyenik kum ne demek? Bilmeyenler için açıklayalım. Bakteri üreyemeyecek bir sıcaklıkta (genelde 800 derece) fırınlanıp ısıl işlem görmüş kuma hijyenik kum diyoruz. Kumu fırınlayınca ne oluyor? Yabancı ve zararlı maddelerden arındırılmış oluyor, ayrıca emiciliği artıyor. Bazı markaların Güneş’te kurutulan kumları da mevcut ancak bunlar bakteri üretimini engelleyici değil, arttırıcı yapıda olduğundan kesinlikle uzak durmalıyız.

Beyazlık

Açık renk olursa, kediciğimizin idrarındaki bir anormalliği daha rahat fark edebiliriz. Zaten kediler de siyah beyaz gördüklerinden, ara renklere kıyasla beyazı daha rahat görüyorlar.

Topaklanma ve Koku Emme

Iyi bir kum, kediciklerimizin idrarlarını bıraktığı bölgede sertleşir ve topaklaşır. Böylece kedi kumu küreği yardımıyla idrarlı kumu rahatça alıp atabiliriz. Benzer şekilde iyi bir kum idrarın kötü kokusunu da emer.