En Sık Görülen Kedi Hastalıkları Belirtileri

Kedi sahibi olmak inanılmaz bir mutluluk ve keyif şüphesiz. Minnoşlarımızla zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Özellikle yorucu bir günün ardından onları kucaklamak gibisi yok. Ancak her şey bu kadar toz pembe olamıyor bazen. Kediciklerimiz çevresel faktörlerden etkilenip hastalanabiliyorlar. Önce ufak belirtiler baş gösteriyor sonra da maalesef minnoşumuz için güzel olmayan saatler başlıyor. Kedi nezlesi, idrar yolu enfeksiyonu, mide hastalıkları, böbrek hastalıkları, apse, diyabet, kulak enfeksiyonu, deri iritasyonu gibi sevimsiz hastalıklar kedilerimiz için tehdit oluşturuyor. Hastalıklar ilerlemeden bir veteriner hekim desteğiyle kedimizi iyileştirmek için önce basit belirtileri iyi okuyabilmek gerek. Peki bu hastalıklar için belirtiler neler biliyor muyuz?

Kusma

Uzman veteriner hekimlere göre kusma, kedi hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan belirtilerden. Ancak her kusma hastalık belirtisi olarak addedilmemeli. Bilindiği üzere kediler çok titiz hayvanlar ve kendilerini temizlemek amacıylan yaladıkları tüylerini kusarak çıkarıyorlar. Bu anlamda kusmanın bir hastalık belirtisi olarak dikkate alınması için kötü kokulu, sümükümsü ve kanlı olması; ek olarak diğer hastalık belirtilerinin de bulunması gerekli. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden uzman veteriner hekimlere başvurmak en sağlıklısı.

Halsizlik

Halsizlik de tıpkı kusma gibi en sık görülen hastalık belirtilerinden biri ve çoğu kez yeterince önemsenmez. Ancak bir çok hastalığın habercisidir. Bu nedenle dikkate almanız ve arkasında yatan sebepleri öğrenmek için uzman bir veteriner hekime danışmak gerek.

İştahsızlık

Kediniz iştahsızsa, kusma ve ishal gibi belirtiler de mevcut olabilir çoğunlukla. Zaman zaman hava sıcaklığı, ruhsal durumlar vs gibi geçici etmenlere bağlayıp iştahsızlığın yeterince önemsenmediği görülse de, iştahsızlık oldukça önemli bir semptomdur ve kesinlikle üzerinde durulması gerekir.

İshal

İshal başlı başına bir hastalık olabileceği gibi, başka hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Yanlış beslenme en sık görülen ishal sebebidir. Ancak başka rahatsızlıklarda da (viral enfeksiyonlar ve iç parazit bağırsak hastalıkları) ishal bulgusuna rastlanır.

Ağız kokusu

Ağız kokusu kedinizin sağlığı ile ilgili yorum yapmak için oldukça önemli bir belirtidir. Zira sağlıklı kedinin ağzı kokmaz.Eğer kedinizin ağzı kokuyorsa parazit, diş çürüğü, ağız içi ülser, ağız kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden uzman veteriner hekimlerin desteğini almalısınız.