En Sık Görülen Köpek Hastalıkları Belirtileri

Yorucu bir günün ardından eve gittiniz, kapıyı açtınız ve sadık köpeğiniz boynunuza atladı. Yorgun kaslarınız gevşemeye başladı ve mutluluğunuz yüzünüze yansıdı. Dostlarımız, iyi ki varlar… Peki ya tersi olsaydı, eve girdiğiniz zaman size yorgun gözlerle bakan ve hareket etmekte güçlük çeken bir köpekle karşılaşsaydınız? Dostlarımızın enerjisi sanki hiç hasta olmayacaklarmış gibi hissettiriyor bizlere ancak onların da hassas bir bünyeleri olabileceğini, çeşitli tehlikelere ve hastalıklara karşı tetikte olmamız gerektiğini unutmayalım. Hastalıklar ilerlemeden bir veteriner hekim desteğiyle köpeğinizi iyileştirmek için önce basit belirtileri iyi okuyabilmek gerek. Peki bu hastalıklar için belirtiler neler biliyor muyuz?

İştah ve kilo kaybı:

En Sık Görülen Kedi Hastalıkları Belirtileri  yazımızda da değindiğimiz gibi, iştahsızlık ev hayvanlarının çoğunda (kedi, köpek, kuş) sıklıkla rastlanan bir bulgudur. Köpeğiniz çeşitli nedenlerle mamasını yemiyor olabilir, yemediği ilk öğünde telaşlanmaya elbette gerek yok ancak eğer tüm bir gün boyunca yemeğine dokunmuyorsa uzman bir veteriner hekimden destek almakta fayda var. Hatta bu durum yavru köpekler için söz konusuysa hiç vakit kaybedilmemelidir, zira hemen güçten düşebilirler.

Uyuşukluk, Aşırı Yorgunluk ve Hızlı Yorulma:

Köpeğinizin ne zaman hareketlenip ne zaman yorulacağını bilirsiniz muhtemelen. Bir başka deyişle bir yorulma sınırı vardır ve basit gözlemlerde bu sınırı kolayca anlayabilirsiniz. Ancak her zamanki aktiviteleri yapmasına rağmen daha hızlı yorulmaya başladıysa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Hızlı nefes alıp verme, hareket etmek istememe gibi yorgunluk belirtileri, kalp ile ilgili sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime danışmalısınız.

Öksürme:

Öksürme çoğu zaman basit detay gibi düşünülüp yeterince önemsenmez. Çok endişe etmeye gerek olmayan hastalıkların habercisi olduğu gibi ciddi hastalıklarda da (soluk borusu tıkanıklığı, bronşit, zatürre, kalp krizi ve akciğerdeki bir tümör gibi) öksürük bulgusuna rastlanabilir. Bu nedenle her öksürüğün sebebi ciddiyetle araştırılmalı, veteriner hekim desteği ihmal edilmemelidir.

Ateş:

Köpeğinizin vücut sıcaklığındaki ani değişimler, bir enfeksiyonla karşılaştığı anlamına gelebilir. Eğer vücut sıcaklığı 37,78 ila 39 derece arasında değilse vakit geçirmeden uzman bir veteriner hekime gitmelisiniz.

İdrar Yapmada Zorluk:

Eğer köpeğiniz idrarını yaparken normalden fazla ıkınıyor, ağanıp sızlanıyor ve o bölgeyi sürekli yalıyorsa (veya normale göre fazlasıyla o bölgeyle uğraşıyorsa) acil olarak veteriner hekime danışmalısınız. Idrar yapmada zorluk birçok hastalığın habercisi olabilir. Veteriner hekimizin detaylı muayenesi sonucunda teşhis konulmalı ve tedavi edilmelidir.

Gözlerde Kızarma:

Gözlerde kızarma, iltihaplanma, enfeksiyon kornea problemleri ve göz kapağının dış kısmı ile alakalı problemler olmak üzere bazı hastalıkların işaretidir.
Tedavi edilmeyen bazı rahatsızlıklar körlüğe kadar gidebilir, bu nedenle temkinli olmalı ve vakit geçirmeden veterinere görünmelisiniz.

Kanlı İshal, İdrar veya Kusmuk:

Köpeğinizin dışkısındaki veya kusmuğundaki kan bazen gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir. Bu nedenle köpeğinizin davranışlarını iyice gözlemlemeniz ve garip bir durum varsa farketmeniz gereklidir.