Evcil Hayvanınız ile Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Evcil hayvan sahibi olmak şüphesiz ki birçok faydası ile insanı gerek fizyolojik gerekse de psikolojik anlamda destekleyen ve daha iyi hissetmesini sağlayan en güzel yollardan birisidir. Hem bir hayvan sahiplenerek onun güzel bir yuva edinmesini sağlar hem de kendinize dünyanın en güzel dostunu hediye etmiş olursunuz. Evcil hayvanınız ile yürüyüş yapmanın faydaları oldukça fazladır. Yürüyüş özellikle köpeklerin en sevdiği aktivitelerden birisidir.

Köpeğiniz ile Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler açısından yüksek kaliteli bir yürüyüş oldukça önemlidir Hayvanın birçok deneyimi elde etmesine farklı kokuları almasına, başka köpeklerle iletişime geçmesine sebep olur. Gün içerisinde en keyifli olduğu anlardan birisidir. Köpeği bu esnada rahat bırakmak tasmasını gevşetmek gerekir. Köpeğinizin tasmasını uzun bırakmak ya da ortam müsaitse tamamen salmak aranızda ki güven bağlarının da gelişmesine yardımcı olur.

Yürüyüşün Faydaları

Köpeğinizin yürüyüş yapması öncelikle evcil hayvanınıza birçok farklı kokuyu deneyimleme şansı verir. Bu köpeğin burnunun gelişmesi için çok önemlidir. Aynı zamanda diğer köpeklerle etkileşime girmek kendi doğasını daha iyi tanıma şansı verecektir. Dışarıda yürümek açık hava alarak hem köpeğinizin hem sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak köpeğin bağırsakları çalışacak kabız olması önlenecektir. Toprak ile temas hayvanın gün içerisinde biriktirdiği stresi atmasına da yardımcı olur.

Yürüyüş Esnasında Beslenme

Bol bol yürüyüş yapan hayvanlarda hareketsiz hayvanlara nazaran daha enerji verici gıdalara yönelmek, yürüyüş esnasında ara ara su tüketimi sağlamak gerekir. Dog chow, pro plan, royal canin gibi besleyici ve en az orta seviyede enerji harcayan hayvanlara yönelik köpek mamaları almak gerekir. Bu mamalar gerçek et içeriği ile hayvanın hem sağlıklı enerji almasını sağlayacak hem de kaybettiği mineral ve vitaminleri takviye edecektir.