Evcil Hayvanınız Sağlığını Düşünün

Evcil hayvanları sahiplerinin en yakın dostu ve arkadaşı durumundadır. Sahipleri onların sağlığına azami özen göstererek her türlü detaya dikkat etmeye çalışır. Evcil hayvanınız sağlığını düşünün daha iyi olmaları için yapılabilecek şeyler arasında en önemli nokta beslenmedir. Özellikle ev ortamında yaşayan evcil hayvanlarda yada bahçe gibi kontrollü ortamlarda bulunanlarda dışarıdan alınan tek madde besinlerdir. Besinler ve mamalar hayvanın sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple doğru mama seçimi çok önemlidir.

Hayvanlarda Mama Seçimi

Hayvanlara mama seçerken birçok farklı detaya dikkat etmek gerekir. Hayvanın ırkı, cinsi yaşı gibi birçok önemli detay burada devreye girer. Hayvan hamile ise ona göre bir mama seçimi yapmak gerekir. Özellikle hayvan yaşı ilerledikçe alınacak mama daha çok önem kazanır. Çünkü hayvan daha az hareket etmeye başlayacağı için bağırsak fonksiyonları azalacaktır. Bu durumda daha farklı mamalar tercih edilmelidir.

Hayvanın Durumu Önemlidir

Hayvanın sağlık durumu ve o zamanlarda ki fizyolojik olarak etkinliği mama seçiminde en önemli noktadır. Kısırlaştırma dahi hayvanın mama seçimini etkilemektedir. Hayvan kısırlaşınca daha az hareket edecek bu sebeple fit kalması için yağı azaltılmış besinlerle beslenmesi gerekecektir. Örnek olarak kısırlaştırılmış yaşlı kedilerde science plan kısırlaştırılmış ve yaşlı kediler için seçilebilecek mamalardan birisidir. Yetişkin ve sağlıklı hayvanlarda mama seçimi daha kolaydır. Pro plan ya da royal cannin gibi markaların yetişkinler ve orta dereceli hareketli hayvanlar için mamaları genel kullanım açasından ideal olacaktır. Yine kedi ve köpeklerin ırklarına göre farklı mama kullanımları da gerekebilir. Örnek olarak kedilerde bilinen ırklardan birisi olan İran kedileri için royal cannin markası özel maması kullanılabilir. Aynı şekilde köpeklerde de ırka ve yaşa göre farklı marka ve mama tercihleri yapılabilmektedir.