Evcil Hayvanınıza Enerji Verecek Mamalar

Evcil hayvan ailenin bir bireyi ve sahiplerinin en yakın dostu olarak onların özel ilgisini görmektedir. Birçok evcil hayvan sahibi hayvanlarını en iyi mamalarla beslemek ve en doğru şekilde gerekli vitamin ve mineralleri aldığından emin olmak istemektedir. Çünkü hayvan doğada bulunmaması sebebi ile bütün bu besinleri enerjileri dışarıdan alması gerekmektedir. Evcil hayvanınıza enerji verecek mamalar istiyorsanız bu durumda evcil hayvanınızın ırkını, cinsini, yaşını bilmeli alacağınızın mamayı buna göre seçmelisiniz.

Kedi Sahipleri İçin Mama Çeşitleri

Enerji veren mamalar kullanırken hayvanın enerji harcama durumuna göre mama seçmek gerekmektedir. Kimi ırk daha az hareket etmeyi severken kimi çok hareket etmeyi sever. Burada yanlış mama kullanımı hayvanın kilo almasına yol açabileceği gibi güçsüz kalmasına da sebebiyet verebilmektedir. Örneğin Purina Cat Chow yetişkin kedi maması somon içeriği ile kaliteli bir yağ sunarken kediye yüksek oranda enerji sağlayabilecektir. Royal Canin maması ise orta seviyede hareketli kediler için kullanılabilecek uygun bir mama türüdür.

Köpek Sahipleri İçin Mama Çeşitleri

Tabi ki evcil hayvanınızın hamile ya da emzirmesi yine mama seçimini etkileyen faktörler arasındadır. Yaz kış farkına göre de hareket etmeniz gerekebilir. Kimi hayvanlar yazın havanın sıcak olması dolayısı ile daha çok dışarı çıkarak daha çok enerji harcayabilmektedir. Pro plan somunlu köpek maması sağlıklı yağ kaynağı ile orta seviyeli köpekler için uygun mamalar arasındadır. Yine pro plan Duo Delice gerçek sığır eti ile hayvanlara sağlıklı ve besleyici bir öğünün kapılarını açmaktadır.

Kuş ve Kemirgenler

Kuşlar genellikle normal yemlerinin dışında ballı krakerlerinden enerji sağlayan hayvanlardır. Özellikle kış döneminde kendilerini ısıtabilmek için bu krakerlere ihtiyaç duyarlar. Tavşan gibi kemirgenler için ise Nature plan gibi yemler tercih edilebilir.