Hangi Cins Köpeğe Hangi Mama Yedirilmelidir?

İnsanların en sadık dostlarından biri olan köpekler, beslenmelerine oldukça dikkat edilmesi gerekilen canlılardır. Köpeğin besin gereksinimlerini karşılayacak kalitedeki mamalar alınarak köpeklere verilmelidir. Özellikle bazı cins köpekler daha hassas olabildiği için verilecek mama konusunda mutlaka dikkat edilmelidir. İlk defa köpek sahibi olan biri hangi cins köpeğe hangi mama yedirilmelidir gibi sorular sorabilir.

Beslenme Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Köpekler rutin şekilde mama yemekten hoşlanan canlılardır. Mümkünse bir köpek her gün aynı saatler arasında aynı mama ile beslenmelidir. Günde iki öğün olacak şekilde yapılan beslenme programında mamaların sık sık değiştirilmesi tavsiye edilmez. Karar kılınan bir mama uzun süre kullanılmalıdır. Aksi takdirde köpeğin sindirim sisteminde birtakım problemler oluşması kaçınılmazdır. Günde bir öğün şekilde beslenmesi uygun görülse de daha enerjik olmaları açısından az porsiyonlarla iki öğüne bölünmesi daha mantıklıdır.

Yavru Köpek Beslenmesi

Yavru köpekler diğer cinslere göre daha hassas bir ağza ve sindirim sistemine sahiptir. Bu nedenle büyük mamalar tercih edilmemeli daha küçük boyutta protein içeriği yüksek mamalar alınmalıdır. Alınacak mamanın kalsiyum ve fosfor açısından da zengin olması gerekir çünkü kemik gelişimi açısından bu mineraller önemlidir. Kuru mama ile beslenmesi daha uygundur ancak mutlaka kuru mamanın ıslatarak verilmesi gerekilir. Aksi takdirde boğaza takılma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun dışında yavru köpekler günde dört öğün şeklinde beslenmelidir. Ve mutlaka protein içeriği yüksek mamalar olmalıdır.

Beslenmeye Uygun Egzersiz

Özellikle evcil köpeklerin daha az hareket ettiği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle yağ ve karbonhidrat oranı az besinler sunulmalı ayrıca ev yemeklerinden uzak tutulmalıdır. Eğer ev yemekleri ve bol yağlı besinler verilirse hem sindirim sistemi bozukluğu hem de kilo alma problemi ile karşılaşabilirler. Mutlaka düzenli şekilde dışarı çıkmalı ve enerjisini atmalıdır.