Hangi Cins Köpeklerde Hangi Mamalar Kullanılmalıdır?

İnsanların en sadık dostlarından biri olan köpeklerin beslenmesine mutlaka özen gösterilmesi gerekiliyor. Daha sağlıklı, hareketli, mutlu ve kaliteli bir hayat sağlamaları açısından cinslerine ve yaşlarına uygun olan bir beslenme gerçekleştirilmesi önemlidir. Hangi cins köpeklerde hangi mamalar kullanılmalıdır, bakımında ne gibi durumlara dikkat edilmelidir gibi sorular yeni köpek sahiplenen kişilerin merakı içerisinde bulunabiliyor.

Özellikle Yavru Köpeklerde Beslenmeye Önem Verilmelidir

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de gelişim çağında bulunanların beslenmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Ev yemekleri tavsiye edilmemektedir. Bunlar yerine içerisinde bol miktarda protein ve yeterli miktarda karbonhidrat bulunan kuru mamalara yönelim sağlanmalıdır. Yavru köpekler için tercih edilecek mamaların besin değerleri yetişkin köpeklerin mamalarına göre daha fazladır. Çünkü daha çok enerjiye ve besine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yavru köpeklerin günde 2-3 öğün beslenmesi tavsiye ediliyor. Büyüdükçe öğün sayılarında da değişme söz konusu oluyor.

Yetişkin Köpeklerin Kilo Almaması Önemlidir

Yetişkin köpeklerin günde 1 öğün beslenmesi öneriliyor. Eğer köpek yemek yemeyi seviyorsa bölünmüş porsiyonlarla 2 öğün şeklinde olabilir. Mamaların içerisinde vitamin, mineral, protein, karbonhidrat dengeli şekilde olmalıdır. Kilo almamaları için hareketli bir yaşam tavsiye ediliyor. Eğer köpek kilo almaya çok fazla eğilimliyse mutlaka bir uzmana danışılarak mama değişimi yapılmalıdır. Ev yemeği tavsiye edilmez ancak verilecekse de tuzsuz, şekersiz ve yağsız besinler olmalıdır.