Hangi Mamalar Kedilere Zararlı

İnsanlar gibi, canlı olan küçük dostlarında beslenmeye ihtiyaçları her zaman için vardır. Kedi sahibi olan her kişi, onların beslenmelerine de kendilerinin ki gibi değer vermeli ve en iyi şekilde beslenmelerini sağlamaları gerekmektedir. Bu neden ile piyasada yer alan her kedi maması, kediler için ideal ürünler olmamaktadır. Belirli standartların altında kalmış merdiven altı üretim denilen birçok mama çeşidi de kedilerin hayati fonksiyonlarını riske atabilecek içeriklere sahip olabilmektedir. Bu konunun bilincinde olan hayvan severler, hangi mamalar kedilere zararlı ya da faydalıdır gibi araştırmalar yapmaktadırlar.

Mama Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Öncelik ile mama tercih ederken marka ne olursa olsun, ilk olarak kontrol edilmesi gereken AAFCO ve FEDIAF tarafından onaylı olmaları tam ve dengeli beslenme ibaresi taşımaları ve yer verilmiş ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Kediler İçin Hangi Mamalar Zararlıdır?

İçeriğinde, protein oranı az olan, yağ oranı çok, içerisinde mısır ve pirinç gibi tahılları içeren mamalar kedilerinizin sağlık sorunlarında risk taşımasına sebebiyet vermektedir. Proteini normal den çok daha fazla olan, yağ ve tuz oranı yüksek mamalar ise üre ve böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tavuklu olan mamalar kedinin, alerjik sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Mama ambalajları üzerinde my-product ibaresi olan ürünler alınmamalıdır. Bu ibare mamanın hayvansan ürünlerden değil, birçok yan ürün ve kimyasallardan oluştuğunu belirtmektedir. Bu yüzdende kedilerinizin alerjik sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir. İçeriğinde taurin maddesini içermeyen, selüloz gibi sindirimi zor gerçekleşen içeriğe sahip olan mamalardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunda bilinmiş marka değerleri tercih edilmeli ve ucuz  mama olduğu düşünülen mama çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Birçok ucuz mama yasa dışı üretim olup, içeriği kısmındaki bölümde aranılan nitelikler ile donatılmış olsa da, mama içeriğinde kullanılmamakta ve tamamen kimyasallar ile üretildiğinden kedilerinizin sağlık açısından ölümüne sebep verecek sorunlarında orta çıkmasına neden olabilir.