İran Kedinizin Bakımında Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

İran kedileri, eşsiz ve sıra dışı güzelliklerine ek olarak uysal ve sakin kişilikleriyle oldukça özel bir ırka mensup. Büyük ve anlamlı bakışlarına, yumuşak ses tonları eşlik ederken hem diğer ev hayvanlarıyla hem de sahipleriyle oldukça iyi geçindikleri gözlemlenir. Ancak doğada görülen birçok genetik rahatsızlıkla başa çıkmak zorunda kalabilirler. Bu özel ırktaki kedilerin bakımında nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız detaylar yazıda…

İran kedilerinin upuzun tüylerini haftada iki kez taramak, güzelliklerini korumak için yeterlidir.

Diş eti hastalıklarına karşı tavsiye edilen günlük olarak dişleri fırçalamaktır ancak haftalık yapılan bakım da yeterli gelebilir. Kedinizin tırnaklarını haftada bir defa kesmeniz önerilir, göz kenarlarını ise herhangi bir akıntıya karşı temiz tutmanız gerekir. Kumunun hijyenik koşullarını da kontrol etmeniz gerekir.

İran kedileri çocuklarla ve kedilerle anlaşabilen köpeklerle oldukça iyi vakit geçirir. Kendilerine kibar ve saygılı davranan çocuklarla oynamayı severler.

Sağlıklı bir İran kedisinin gözleri canlı, parlak ve hareketlidir. Dilinde ve kulaklarında herhangi bir leke yoktur.

İran kedilerinin genel yapılarının sakin olması, hasta oldukları şüphesini duymanıza sebep olabilir. Ancak kediniz, saklanacak bir yer arıyor, sürekli uyukluyor, kedi oyuncakları ya da gösterdiğiniz cisimlerle ilgilenmiyorsa gerçekten bir rahatsızlığı olabilir. Ayrıca iri gözlü kedilerin, gözlerinin çekikleşmesi, vücutlarındaki bir ağrıya delalet edebilir.

Sık sık hapşırıyorsa, üşütmüş veya bir toza karşı alerjisi ortaya çıkmış olabilir. Kumunda kurtçuklar varsa bağırsaklarında parazit olabilir. Vücudunda dokunulduğu zaman acı veren bir şişlik varsa, tümör olabilir. Gözlerinde normalden fazla bir akıntı varsa iltihap kapmış veya üşütmüş olabilir. Burnu kurumuşsa ve rengi pembeden kırmızıya dönmüşse ateşi olabilir.
Tüyleri cansız ve matsa, vitamin eksikliği olabilir. Ayrıca nefes almada zorluk, ısı duyarlılığı, böbrek hastalıkları ve mantar enfeksiyonu İran kedilerinin sık karşılaştığı hastalıklar arasındadır.

Kedinizin normalden fazla kusması, bağırsaklarındaki tüy miktarının artmış olabileceğine ya da mide rahatsızlıklarına delalet edebilir. Irka Özel İran Kedi Mamaları ile kesinizi beslemeniz bağırsak ve mide rahatsızlıklarına karşı onu koruma altına alacaktır.

Unutmayın ki küçük dostunuzun sizin gözlemlerinize oldukça fazla ihtiyacı var. Olası bir hastalığı başında farketmeniz çok şey değiştirebilir. Sağlıklı günler !