Kedi ile Köpek aynı evde yaşayabilir mi ?

Yüzyıllardan beri kabul edilen bir gerçek var ki bazı kedi ve köpek türleri birbirleriyle anlaşamıyorlar. Birbirlerinden hoşlanmıyorlar ve elbette sahiplerini huzursuz ediyorlar. Ancak bir petsever olarak hem kedi hem de köpek sahiplenmek isteyebilir ve bu dostlarınızın aynı ortamda bulunmasını isteyebilirsiniz. Köpeğiniz evinizi korurken, kedinizin evinizin içinde dolaşması size huzur verebilir. Peki bu durum bir hayal mi? Elbette değil. Yalnızca dikkat edilmesi gereken ufak tüyolar var…

Öncelikle kedi & köpek düşmanlığıyla ilgili bir çok yargının öğrenilmiş olduğunu aklımızda tutalım. Yani bu ne demek? Kediniz ve köpeğiniz yavruyken ve henüz dış dünyaya adaptasyonunu tamamlamamışken birbirlerine alışmalarını sağlamaya başlarsak aslında durum sandığımızdan çok daha kolay olacaktır. Zira yavru kediniz/köpeğiniz diğer cinsteki peti bir düşman olarak değil yuvasından ve ailesinden bir parça olarak görecektir. Onunla savaşmaya değil, onu sevmeye meyillenecektir.

Diyelim ki kedi ve köpeğinizi yavruyken aynı ortama sokma fırsatını kaçırdınız. Ne yapacaksınız? Elbette bunun da bir çözümü var. Birbirlerine alışmalarını istediğiniz kedi ve köpeğin yakın yaşlarda olmalarına dikkat etmelisiniz. Bir başka deyişle yetişkin köpeğinizin yanına yavru kedi getirmemelisiniz. Veya yetişkin kedinizin bulunduğu ortama yavru köpek getirmekten kaçınmalısınız.

Evde eskiden beri bulunan petinizi ödüllendirmelisiniz. Bu sayede, yeni gelen kedi/köpekten dolayı ödüllendirildiğini anlayan petiniz yeni gelen arkadaşını daha kolay sevecektir.

Kedi ve köpeğinizin ilk karşılaşmaları sakin bir ortamda olmalı ve kesinlikle köpeğinizin tasması olmalı. İlk karşılaşmadan sonra köpeğinizi kapalı bir ortamda bulundurursanız, kediniz koklaya koklaya köpeğinize yanaşacaktır ve bu durum her ikisi için de en uygun alışma süreci anlamına gelir.

İlk karşılaşmalar başarıyla atlatıldıktan sonra her ikisine de ayrı birer yaşam alanı sunmalısınız.

Ve elbette bu saydıklarımızın her tür için geçerli olmadığını aklınızda tutmalı ve kedilerle en iyi anlaşan aşağıdaki köpek türlerinden seçim yapmalısınız.

Golden Retriever

Labrador

Bichon Frise

Papillion