Kedi Mamalarında Protein Desteği

Kedilerin yaşadıkları süre boyunca sağlıklı şekilde hayatlarını geçirebilmeleri için doğru bakım yapmak ve kedi mamalarında protein desteği konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Doğru şekilde bakılan ve günlük alması gereken tüm vitamin, mineral ve besin değerlerini içeren mamayla beslenen kediler, uzun yıllar boyunca sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürebilmektedir. Özellikle kediler için günlük beslenmeleri sırasında almaları gereken protein oranı, sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Kedilerin Beslenmesinde Proteinin Önemi

Kediler diğer hayvanlar ve özellikle köpeklerden farklı bir protein mekanizmasına sahip bulunmaktadır. Bu yüzden kediler günlük olarak diğer hayvanların çoğundan daha fazla protein almaya ihtiyaç duymaktadır. Beslenme sırasında diğer vitamin ve mineraller yanı sıra yeterli şekilde protein alamayan kedilerde, zaman içerisinde önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaşlı ve yavru kedilerde günlük alınması gereken protein miktarının daha yüksek oranlarda olması gerekmektedir.

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kediler günlük beslenme açısından karbonhidrata çok fazla ihtiyaç duymamaktadır. Protein yönünden zengin olan ve bilindik markalardan alınan mamalar kedilerin beslenmesi açısından yeterli olmaktadır. Belirli zamanlarda hayvanların sıkılmasını engellemek amacıyla mamalarda değişikliğe gidilebilmektedir. Mamaların içerisinde özellikle et, balık ya da kümes hayvanlarından elde edilen protein oranının yüksek olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Protein yanısıra vitamin mineral, aminoasit, su ve bunun gibi maddelerin mama içerisinde ki oranlarını değerlendirerek mama seçimi yapmak kediler açısından daha yararlı olmaktadır.