Kedi Mamalarında Tahılın Önemi

Buğday, mısır, pirinç gibi içinde nişasta, selüloz ayrıca farklı besin maddeleri de bulunduran bitki çeşitlerine tahıl adı verilir. Tahıl enerji sağlar ve tat verir. Bu yüzden kuru mamalar için tat verici ve enerji verici özellikleri vardır ayrıca kuru mamanın yapısını sağlamak güçlendirmek içinde kullanılır.

Kediler Nişastayı Sindirebilir mi?

Kediler bünyelerinde pişmiş nişastayı sindirebilecek enzimlere sahiptirler. Ayrıca metabolizmaları da pişmiş nişastayı sindirebilmek için uygundur. Kediler et ve yağı kolayca hazmedebilirler bunun için uygun bir metabolizmaya sahiptirler ama unutulmamalıdır ki tahıllar sayesinde edinilen lifler hazmı kolaylaştırır. Tahıl içermeyen mamalar kediler için tatsız olabilir ve hazmetmeyi zorlaştırabilir. Tahıl içeren kuru mamalar uzun senelerdir kedi maması ve kuru mama piyasasında bulunur ve kediler için herhangi bir sağlık sorununa sebep olmamıştır.

Kedilerin Günlük Beslenmesi Hangi Yiyeceklerden Oluşmalıdır?

İnsanlar gibi hayvanlarında her besin öğesinden belli miktarlarda yiyerek günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması gerekir. Bu yüzden tek bir besin tarafından beslenmek yerine çeşitli ve onlar için gereken besin gruplarından ölçülü miktarlarda beslenmeleri sağlıkları için önem kazanır. Bir kedi günlük olarak ortalama 200 gram besin tüketmelidir. Bu tüketilen besin miktarının yaklaşık yarısı et ve balık gibi ürünler olmalıdır. Diğer tüketilmesi gereken besin grubu ise tahıl ve sebzelerden meydana gelmelidir. İnsanlar için dengeli beslenmek ne kadar önemliyse kediler içinde o kadar önemlidir.