Kedi Mamalarında Vitamin Desteği

Artık bulduğumuz her petshop ve kliniklerde birçok vitamine ulaşabiliyoruz. Multivitaminler, normal vitaminler ve A ve D vitaminleri olarak bir sürü çeşitleri bulunmaktadır. Kedi mamaları özellikle ticari kedi mamaları kedilerin bütün besin maddelerini alması yönünden iyidir. Fakat yine de özellikle yavru kediler için kedi mamalarında vitamin desteği olması onları daha iyi besleyecek ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. İnsanların aksine sürekli değişen besin ağları yoktur. Her gün aynı mamayı yemeye eğilimlidirler. Yine de mama alınırken çok fazla seçenek olmasının yanı sıra doğru marka mama seçimi kediler için önemlidir.

Vitamin Desteğine Ne Zaman Başlamalıyım?

Öncelikle yaşı, yaşam şartları göz önüne alınarak mama seçimi yapılmalıdır. Küçük yaşta kediler için gıda takviyesi ve vitamin kullanmakta yarar vardır. Fakat kullanacağınız vitamin ve gıda takviyelerini öncelikle veterinere danışmakta fayda vardır. Veteriner gözetimi altında kedi mamalarında vitamin desteği yaparsanız olumsuz etkilerinden kaçınmış olursunuz.

Vitamin Çeşitleri

Çoğunlukla ve çok alanda pozitif anlamda etkileri bilinen gıda takviyesi balık yağında fazlaca bulunan omega 3 yağıdır. Bu yağ eklem enfeksiyonuna ve deri iltihaplarına karşı koruma sağlamaktadır. Bunak, algılamada sorun yaşayan ve güçlü olmayan kediler için de C ve E vitamini önerilmektedir. Bu vitaminlerin beyin çalışmasında iyi yönde etkiler gösterdiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ülkemizde kedi mamalarında vitamin desteği gittikçe yaygınlaşma ve çeşitleri çoğalmaktadır. Birçok firma kedi mamalarının vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.