Kedi Mamalarındaki Tehlike

Kediler insanların kadim dostu ve evcil hayvanlarından biridir. Sevimli hareketleri ve birbirinden farklı ırkları ile insanlar tarafından fazlasıyla sevilmektedir. Kedilerin bünyesi diğer canlılara göre daha hassastır. Aynı zamanda kediler aşırı kilo almaya meyilli canlılar olmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, kedilerin beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de birçok mama kedilere zarar verebiliyor. Kedi mamalarındaki tehlike nedeniyle kediler fazla kilo alıyor, tembelleşiyor ve kabız oluyor. Bu sebeple kedinize mama seçmeden önce dikkat etmeli, kedinizi iyi tanımalı ve mamanın içeriklerini iyice bilmelisiniz.

Kediler İçin Tehlikeli Yiyecekler Nelerdir?

Tüm kedi ırklarının mideleri oldukça hassastır. Her yemeği kedinize vermemelisiniz. Kabızlık sorunlarına yol açtığı gibi, mide bulantılarına da neden olabilir. Kediler için ev yemekleri oldukça tehlikelidir. Özellikle de yetişkin bir kediye kesinlikle süt verilmemelidir. Aksi taktirde ishal olmalarına sebep olur. Aynı zamanda kedinize sık sık kuru mamalar vermemelisiniz. Bu durum kabızlığa yol açar. Ara sıra ıslak mamalar ilave etmelisiniz. Ayrıca, kedilere yağlı soslar ve aşırı yağlı yiyecekler verilmemelidir. Kolay sindiremedikleri için karın bölgelerinde şişlik oluşabilir. Ayrıca, kedilere kemik verilmemelidir. Sindirim sistemleri zarar görebilir.

Kedi Mamasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bazı kedi mamaları kedilerin zehirlenmesine dahi sebep olabiliyor. Ayrıca bölgesel yağlanmalara ve kabızlık sorunlarına yol açmaktadır. Kedinizin yapısına göre mama tercihi yapılmalıdır. Her kedinin bünyesi farklıdır. Aynı mamalar tercih etmek doğru değildir. Kedi maması seçerken ilk öncelikle kedinizin ırkına ve kısırlık durumuna dikkat etmelisiniz. Eğer kediniz kısırsa, yağsız mamalar almalısınız. Dikkat etmeniz gereken konu ise; kedinizin maması sık sık değiştirilmemelidir. Aksi takdirde mide rahatsızlığı yaşayabilirler. En doğru yöntem veterinere başvurmaktır. Kedinize en doğru mamayı bu sayede bulabilirsiniz.