Kedi Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevimli, kendini sevdiren, eğlenceli ve oyun seven hayvanlar içerisinde olan kedilerin bakımı oldukça önemlidir. Kolay olduğu kadar dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır çünkü kediler hassas hayvanlardır. Çocukluk hayallerini gerçekleştirip ilk defa kedi sahiplenen kişiler kedinin beslenmesi konusunda meraklı olabiliyor. Kediyi sahiplenen kişi beslenmesi konusunda birtakım kaygılara sahip oluyor. Kediyi besleyici, hasta olmasına sebep olmayan mama arayışı içerisinde bulunuluyor. Kediler yapıları gereği protein ihtiyacı yüksek canlılardır. Beslenme programlarında hem yağ hem de protein dengeli şekilde bulunmalıdır. Aksi takdirde besin yetersizliği söz konusu olabiliyor. Kedi maması seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında etobur bir beslenme sistemine sahip oldukları bulunuyor. Köpeklerden ve insanlardan daha farklı bir beslenme gereksinimleri bulunuyor.

Mama Seçiminde Kedilerin Hangi Özellikleri Önemlidir?

  1. Kediye uygun olan mama seçilirken öncelikle kedinin yaşı öğrenilmelidir. Çünkü kedilerin ihtiyaç duyduğu besinler yaşlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Yavru kedilere daha az protein içerikleri verilirken yetişkinlere fazla proteinli mamalar öneriliyor.
  2. Kedilerin bazıları hareket etmekten hoşlanmıyor bu sebeple de kilo artışı yaşanıyor. Kedilerin kiloları ölçülerek mama alınmalıdır. Çünkü kilolu kedilere daha özel mamalar tavsiye ediliyor.
  3. Kedilerin bazıları sahipleri tarafından kısırlaştırılabiliyor. Kısırlaştırılan kedilerin kilo alma eğilimleri artıyor. Bu sebeple mama alırken kedinin kısırlık durumu ilgiliye bildirilmelidir.
  4. Kedilerin cinsleri de mama seçiminde oldukça önemlidir. Çünkü uzun tüylere sahip olan kediler kendilerini temizlerken çok fazla tüy yutabiliyor. Yutulan tüyler de kedinin sindirim sisteminde birtakım sorunlar oluşturuyor. Bu sorunları azaltmak adına cinse göre mama tercih edilmelidir.

Fazla Karbonhidratlı Besinler Tavsiye Edilmiyor

Kediler kilo almaya eğilimli canlılardır. Eğer karbonhidrat içeriği yüksek mamalar veya yiyecekler kullanılırsa kedi kilo alabilir, sağlık problemleri ortaya çıkabilir.