Kedi ve Köpek Mamaları Bayatlar Mı ?

Mamaların kullanım süresi, tüketim tarihi, açıldıktan ne kadar zaman sonra bayatlayacağı genel olarak merak edilen bir konu. Dostlarımıza bozulmuş veya bayatlamış mama yedirmek ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için yazımıza göz atmanızı öneririz.

Bilindiği üzere mama açıkta kalırsa bayatlar. Nemli ve güneşli ortamda kalırsa ekşir ve bozulur. Hatta özellikle sıcak ülkelerde, mamalarda ciddi ölçüde lezzet ve vitamin kayıpları olmakla beraber genel sağlık için zararlı olan toksik bileşenlere neden olan oksitlenme meydana gelebilir. Bu nedenle mama paketlerini sakladığınız yerlerin serinliğinden ve kuruluğundan emin olmanız gerekir.

Öncelikle açılmış olan mama paketlerini belirli bir süre içinde tüketmek gerekir. Son kullanma tarihine kadar gönül rahatlığıyla saklayabilmek için açtığınız mama paketinden 7-10 günlük mama ihtiyacını bir cam kavanoza veya saklama kabına koyabilirsiniz. Kalan paketi ise sıkıca bağlayarak hava almasını engellerseniz kullanım ömründe herhangi bir azalma olmayacaktır. Özellikle 15 Kg’lık, mamalar için bu yöntemi uygulamanız, oldukça önemlidir.

Eğer bu şekilde ayırma imkanınız yoksa tüketemeyeceğiniz büyük boy paketler almamanızı tavsiye ederiz. Büyük paketli mamalarda son kullanma tarihine dikkat ederek kedinizin ortalama mama tüketme miktarıyla, mamanın tükenme süresini hesaplayarak, doğru miktarlarda mama satın alabilirsiniz. Böylece kedi maması bitmeden, bozulma riskinin önüne geçebilirsiniz.

Her defasında, paketin içerisinden mamayı aldıktan sonra, paketteki havayı çıkartarak ağzını kapatmanız, mamanın tazeliğini daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır. Genel olarak paketin ağzı açıldıktan sonra, bir ay içerisinde mamanın tüketilmesini öneririz.