Kedi ve Köpek Mamaları Nasıl Saklanmalıdır?

Paketlenmiş kedi ve köpek mamalarının tazeliğini korumak oldukça önemlidir. Aylık alışverişlerde alınan 13-15 kilogramlık mamaları evde beslediğimiz kedi veya köpeklerin bitirmesi uzun zaman alıyor. O yüzden bu mamaları muhafaza etmek, bayatlamasını engellemek gerekiyor. Zengin besin değerlerine sahip mamalar iyi saklanmazsa kısa sürede istenmeyen bakterilerin üremesine ortam sağlayarak zararlı besin haline dönüşüyor. Özellikle protein içerikleri yüksek olan bu mamalar dikkat edilmezse kısa sürede çürüyebiliyor. Peki, kedi ve köpek mamaları nasıl saklanmalıdır?

Kuru Mamalar

Özel paketlerinde satışa sunulan kuru mamaların hava almaması gerekiyor. Serin, kuru ve güneş görmeyen yerde muhafaza edilirse uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Bazı firmalar hava almayı önleyen ve kullanımı kolay fermuar sistemi kullanıyor. Her kullanımdan sonra paketin havası çıkarılıp fermuarı çekilmesi yeterli oluyor. Hava almayan kaliteli saklama kapları da mamalar için tercih edilebilir. Mamaları sıkıca kapanabilen, ısı değişimi ve güneşten etkilenmeyen saklama kaplarına doldurup her seferinde ihtiyaç olanı alıp tekrar kapatılmalı. Kuru mamayı sağlıklı bir şekilde korumak için cam kavanozlara haftalık yetecek kadar bölüştürmek de bir başka yöntemdir. Bu kavanozları da sıkıca kapatıp yine ısı, güneş ve nem almayacak yerlerde saklamak gerekiyor.

Yaş Mamalar

Yaş mamalar kuru olanlara göre daha çabuk oksitlenip bozulabiliyor. Mümkün olduğunca taze alınması gerekir. Paket açıldıktan sonra bir ay içinde tüketilmesi en doğrusudur. Yine kuru mamalarda olduğu gibi hava almadan, rutubetsiz ve direkt güneş almayan yerlerde muhafaza edilmeli. Kapalı paketler oda ısısında durabilir fakat paket açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı. Yaş mamalar ihtiyaca göre 3-5 günlük yetecek kadar ayırmalı buzdolabı poşetlerine bölüp buzdolabına istiflenmeli. Yalnız beslenme saatinden yarım saat önce dolaptan çıkarıp ılıtılması gerekiyor. Halen daha aklınızda kedi ve köpek mamaları nasıl saklanmalıdır? Sorusu varsa elinizdeki mamaları dışarıda yaşayan kedi ve köpeklerle de paylaşabilirsiniz.