Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Bu konu tartışmasız dostlarımız için oldukça önemli. Ne zaman yapılmalı, neden yapılmalı, nasıl yapılmalı? Kısırlaştırma öncesi ve sonraki süreçte dostlarımız için nelere dikkat etmeliyiz? Onları nasıl beslemeliyiz? Tüm cevaplar yazımızda…

Ne zaman yapılmalı?

1 yaşının üzerindeki kedilerde kısırlaştırma (yapılabilir. Dişi köpeklerde kısırlaştırma ise ilk kızgınlık dönemine girmeden önce yapılırsa, meme tümörü riskini yüzde yüz engeller.

Nasıl Yapılmalı?

Oldukça yaygın ve büyük zorluğu olmayan bir operasyon olmamakla birlikte elbette steril koşullar sağlanarak ve en güvenilir yöntem olan “inhalasyon anesteziği” altında tecrübeli hekimler tarafından yapılması önerilir.

Neden Yapılmalı?

Öncelikle bilindiği üzere kontrolsüz üremenin önüne geçmek için kısırlaştırma işlemi uygulanır. İkinci bir sebep olarak ise erkek kedi ve köpeklerin idrar attırarak ağır bir kokuyla evi kirletmeleri, çiftleşmek için bağırmak, camdan atlamak gibi hareketlerin önüne geçmek için tercih edilir. Üçüncü bir seçenek olarak dişi köpeklerde ileride oluşabilecek genital hastalıkların (meme tümörü, Piyometra yani rahim iltihabı, TVT, Vaginitis, testis tümörü, prostat hastalıkları gibi) önüne geçmek için yaygın olan bir yöntemdir.

Kısırlaştırma Sonrası Nasil Beslenmeli?

Ameliyat sonrası eve geldikten iki saat sonra, normal bir öğünün yarısı kadar bir yiyecek verilmelidir.. Kediniz veya köpeğiniz 16 haftalıktan küçükse eve gelir gelmez normal yiyeceğinin yarısı kadar bir gıda ile beslenmelidir. Eğer yemek yemek istemezse şurupla beslenmesi sağlanmalıdır. Genelde ameliyattan çıkan kedi ve köpekler eve geldikleri gün iştahsızlık yaşarlar ve yemek yemezler. Bu durumu göz önünde bulundurup sahibi olarak endişe etmemelisiniz. Böyle bir durumda kedinizin veya köpeğinizin etrafından yemekleri kaldırmanız ve önüne yalnızca bir miktar su koymanız önerilir. Operasyondan ertesi gün ise her zamanki beslenme düzenine uygun şekilde beslenmesi sağlanmalıdır. Beslenmeyi ertesi gün de reddetmesi veya ishal başlangıcı durumunda ise veteriner kliniği ile irtibata geçilmeli. Ameliyat sonrası dönem bittikten sonra da kısırlaştırılmış mamalarla düzenli olarak beslenmesini sağlayabilirsiniz.