Kedi veya Köpek Sahibi Olmak Ne Gibi Sorumluluklar Getiriyor?

Kedi veya köpek sahibi olmak istiyorsunuz ancak yükleneceğiniz sorumluluklar sebebiyle endişe mi ediyorsunuz? Nasıl beslemelisiniz? Nasıl tuvalet alışkanlığı kazandırmalısınız? Ne kadar ilgi göstermelisiniz? Hayatınızı kısıtlar mı? Onlarla tatile çıkmak mümkün mü? Küçük veya ileri yaşlarda bakım ne kadar farklılık gösteriyor? Aklınız daha fazla karışmasın, yazıya bir göz atın…

Kedi veya köpeğinizi yavruyken sahiplendiyseniz özellikle dikkat etmeniz gereken bir nokta ise evinizin, yeterince güvenli olmasıdır. Tıpkı bebekler gibi tehlikelerin henüz farkında olmadıklarından kırılıp canına yakabilecek eşyalar veya tehlikeli bir şekilde açık bırakılmış pençelere güvenliğini tehdit edecek unsurlardan sayılabilir.

Yıkama ve tarama dostlarınızın sağlığı için oldukça önemli bir detay elbette. Bunun için özel sabunlar, şampuanlar ve taraklar kullanmanız dostlarınızın yararına olacaktır. Birkaç günde bir taranması dostunuzun kan dolaşımını hızlandırarak, onu egzama gibi deri hastalıklarından koruyacaktır.

Tuvalet eğitimi kedi ve köpekler için biraz farklılık gösterse de disiplinli bir çalışma ile rahatlıkla üstesinde gelinebilecek bir konu elbette. Öncelikle kediler için kedi kumu, köpekler için tuvalet pedi, gerekli yerlerde konumlandırmalısınız. Evinize geldiği ilk günlerde öğün sonralarında, sabah uyanınca ve gece yatarken onları gözlemlemelisiniz. Bir süre sizin gözünüzün üzerinde olması ve yardımınızla tuvaletlerini olması gereken yerlere yapacaklardır ancak sonrasında alıştıklarınızı göreceksiniz. Bu süre zarfında ufak kazalar olabilir, azıcık sabır.

Bir kedi veya köpek sahiplenirken en çok gündeme getirilen konulardan biri de şüphesiz hayatınızı ne kadar kısıtlayacağı. Sonuçta o bir canlı ve bakımınıza muhtaç. Onu evde yalnız bakıp uzun tatillere çıkmak gibi bir düşünceniz zaten yoktur, ancak kısa tatiller için bile aklınıza böyle şeyler geliyorsa hemen unutmalısınız zira özellikle köpekler, ilgisizliğe karşı büyük tepkiler verebiliyorlar. Siz onların temel ihtiyaçlarını sağladığınız sürece bir sorun çıkmayacağını düşünebilirsiniz ancak, onu sevginizden mahrum bırakacağınız birkaç günün acısı oldukça büyük olacaktır.

Bir şekilde karar verdiniz, bir kedicik veya köpekçik sahiplendiniz diyelim. Unutmayın ki her şeyin başı sağlık. Günlük basit kontrollerle minik dostunuzun sağlığını gözlemleyebilirsiniz. Öncelikle köpek ve kedi hastalıklarının belirtilerini araştırıp öğrenmelisiniz. Günlük basit kontrollerle cildini, patilerini, tüylerini herhangi bir belirti olup olmadığını görmek için takip edebilirsiniz. Hastalıklar ortaya çıktıktan sonra basit tedavi yöntemleriyle üstesinden gelip gelmeyeceğinizden emin olmalısınız. Hangi hastalıklarda veteriner hekimlerden destek almak gerektiği bilmelisiniz. Ve tabii ki acil durumlar için ilk yardım bilgisine sahip olmalısınız.