Kediciklerimiz için Aşı Takvimi ve Uygulamaları

Kediciklerimizin aşı takvimine şüphesiz harfiyen uyum göstermemiz gerek. Bu amaçla biz de Uzman Veteriner Hekimlerimizin desteğiyle genel bir aşı takvimi hazırladık. Ancak her kedi için özel bir sağlık durumu ve dolayısıyla özel bir aşı/tedavi yöntemi uygulanması gerekebileceğini unutmayın. Bu nedenle bu yazının yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlayıp, aşı uygulaması için destek aldığınız veteriner hekimin yorumlarıyla hareket etmenizi öneririz.

Öncelikle yavru kediler için yapılması gereken 3 temel aşı bulunuyor:

1) Karma Aşı: Rhinotracheitis, Calici, Panleukopenia(gençlik hastalığı) virüslerine ve Chlamydia’ya karşı kediciklerimizi korumak için bu aşıyı uygulanmalıdır.
2) Kuduz Aşısı: Bu aşı da kuduz hastalığına sebep olan Rabies virüsüne karşı kedimizi korur.
3) Leukemia Aşısı: Kedi lösemisine karşı yapılan aşıdır.

Kediler için hazırlanan aşı takvimi, yavru kedinin annesinden ayrılma vakti, kedinin ırkı ve karakteristik özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Ancak standart bir aşı uygulaması için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

Kedinizi parazitlerden arındırmak için 6-7 haftalıkken iç ve dış paraziter uygulamalar yapılır. Bu adımın yapılma amacı, bağışık sistemini olumsuz etkleyen parazitleri kontrol altına almak ve kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yavru kediler için ilk aşılamalarında Karma ve Leukemia aşılarının 3 hafta sonra tekrarlanması tam bir koruma sağlayacağından şiddetle tavsiye edilir.

Takip eden 8. haftada 1. karma aşı yapılır, 9. haftada leukemia aşısı uygulanıp iç parazit tedavisi tekrarlanır. 11. haftada 2. Karma aşı ve 12. haftada 2. Leukemia aşısı, 13. haftadan itibaren de kuduz aşısı uygulanır.

Sağlıklı Günler !