Kediler İçin Evde Mama Nasıl Hazırlanır?

Kediler insanların en sevimli dostlarından biridir. Birbirinden eşsiz karakterleri ve cinsleri onları daha sevimli kılmaktadır. Kediler her ne kadar inatçı ve sinirli dursalar da, sahiplerine oldukça düşkündür. Aynı zamanda kediler son derecede seçicidir. Bir şeyi kolay kolay beğenmezler ve inada bürünebilirler. Kedilerin mideleri çok hassastır. Yanlış verilen herhangi bir mama onların kabız ve ishal olmasına neden olabilir. Ayrıca mide bulantıları gibi sorunlarında ortaya çıkmaması için kedilerin mama düzeni oldukça önemlidir. Kediler için evde mama nasıl hazırlanır? Kapsamında sıkça sorular sorulmaktadır. Mama hazırlamadan önce ilk olarak kedinin cinsi ve yaşı göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Evde Kedi Maması Yapımı

Evde mama hazırlanacaksa aşırı yağdan uzak durulmalıdır. Kediler hareket etmekten çok fazla hoşlanmazlar. Gün boyunca 16 saat boyunca uyku çekebilirler. Bu sebeple yanlış yapılan mamalar onların aşırı kilo almasına neden olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ilk öncelikle yağ kullanılmamalıdır. Bunun yerine tavuk ya da et suyu kullanabilirsiniz. Böylelikle kedinin de ev yapımı mamaya alışması sağlanacaktır. Mama yapımında dikkat etmeniz gerekmektedir. Kediler suyun bir kısmını mamadan alırlar. Mama hazırlarken yiyeceklerin et oranı daha fazla olmalıdır.

Kedilere Hangi Mamalar Hazırlanmalıdır?

Kedilerin yemeğe alışabilmeleri ve mide rahatsızlıkları yaşamamaları için önemlidir. Sebze, tahıllar ve her türlü kırmızı etten kedi maması hazırlayabilirsiniz. Yine de kedilerin sağlığı için kemik suyundan yemek yapılması daha faydalı olacaktır. Kedinizin gıda alerjisi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ev yemekleri midelerine zarar verecektir. Dana etli ve brokoli karışımı mama hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda hazırladığınız malzemelerin içerisine az miktarda zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Zeytinyağı kedilerde son derecede faydalıdır. Kabızlığı engellemeye yardımcı olur.