Kediler Yıkanır Mı ?

Sıklıkla tartışılan bir konu olan kedi temizliği, kedi sahipleri tarafından oldukça merak edilen bir konu. Kedilerin antiseptik yapıdaki dilleri sebebiyle yıkanmaya gerek olmadığını söyleyenler de var, çevresel faktörler sebebiyle dışarıdan destek alarak temizliğin (yani şu ve şampuanlı bir yıkamanın) gerekliliğini savunanlar da. Hangisi doğru peki?

Kedilerin dillerinin antiseptik olduğu ve yalanma yöntemiyle kendilerini çok ciddi ölçüde temizledikleri su getirmez bir gerçek. Keza, çok özel bir durum olmadığı sürece yıkanmayan kediler bile hiç kötü kokmazlar. Bilinçsizce kullanılan deterjan, sabun ve şampuanların kedi derisindeki koruyucu tabakayı aşındırıp, derilerinin florasını bozduğu; hatta tahriş ettiği de bir gerçek. Bu anlamda çok gerekmedikçe kedilerin yıkanmasını önermiyoruz. Ancak, olağanüstü dış etmenlere maruz kalan kedileri, düzgün markaların özel kedi şampuanları ile yıkamakta bir sakınca bulunmuyor. Kedinizin üzerine yalayarak çıkaramayacağı bir yağ dökülmesi, tüylerine yabancı maddelerin yapışmasını olağanüstü durum olarak özetleyebiliriz.

Kedinizi yıkarken su sıcaklığının çok yüksek olmamasına dikkat edin. Aşırı şampuanlamadan kaçının, aksi halde derisini kurutabilirsiniz. Ağzına ve gözlerine su kaçmasını engellemek için, gerekirse kafasını yıkamayabilirsiniz. Küvetteki suyu 5 cm derinlikte tutup, kedinizi küvete yerleştirdikten ve kaçmayacağından emin olun.

Kedinizi, ona özel ürünlerle yıkadıktan sonraki, bir diğer önemli adım ise kurutmak. Köpekler, yıkandıktan sonra basit hareketlerle kendi kendilerine kuruyabilirken, kedilerin kesinlikle ek bir desteğe ihtiyaçları bulunuyor. Zira köpeklerle kedilerin tüy sıklığı aynı değil. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, havlu yardımıyla tüylerini kurutmak sadece tüylerinin üst tarafını kuruturken, tüy diplerindeki ıslaklığı ısınma yöntemiyle kurutmak gerekiyor. Bu noktada fön makinesi akla ilk gelen yöntem olsa da, kediler fön makinesinden genellikle hoşlanmıyorlar. Bu nedenle bir ısıtıcı yanında durmaları hasta olmamaları açısından iyi olabilir.