Kedilerde Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri

“Eyvah kedim şeker hastası !” Öncelikle sakin olun. Diyabet yani şeker hastalığı oldukça yaygın ancak, tedavisi mümkün. Sık yapılan yanlışlara kapılıp, başka hastalıkların habercisi olabilecek bulguları şeker hastalığı belirtisi diye yorumlamayıp, doğru tedavi yöntemini izlemek yeterli. Peki nedir bu belirtiler?

Öncelikle kedilerde de, tıpkı insanlardaki gibi şeker hastalığı görülür. Hayvanlarda Tip1 ve Tip 2 şeklinde iki tür olarak şeker hastalığına rastlanır.  Tip1 şeker hastalığında ömür boyu süren insülin tedavisine ihtiyaç bulunurken (köpeklerde yalnızca bu tip şeker hastalığı görülür) Tip2 şeker hastalığında insülin gereksinimi hastalığın seyrine göre değişebilir.

Kedinize şeker hastalığı teşhisi yeni konulmuşsa, kan şekeri düzeyini kabul edilebilir bir seviyeye getirmek için insülin tedavisi gerekli olacaktır. Hatta diyetle de desteklemek gerekir.

Gelelim bulgulara. Kan şekeri yüksek olan her kedi şeker hastası olacak diye bir şart yok. Özellikle veterinerlerde kan şekeri alınırken hoplamış, zıplamış yani normalden fazla heyecan göstermişse zaten kan şekeri normalin üzerinde çıkacaktır. Bunun kaynağı kandaki şeker düzeyi değil, strestir. Bu anlamda şeker hastalığı teşhisini yeterli tetkiki yapmadan koymak ve hemen insülin tedavisine başlamak, insülinden sonraki ani şeker düşüsüne bağlı olarak ölüme kadar gidebilir.

Şeker hastası olan kediler çok yemek yer ve devamlı aç olduğu hissini verirler.Çok yemek yemelerine rağmen kilo kaybederler. Aşırı miktarda su içerler. Çok fazla miktarda idrar yaparlar. Bu sık idrara çıkmakla karıştırılmamalıdır. Buradaki artış idrarın hacim olarak artışıdır. Ancak daha önce de belirttiğimiz bu bulgular başka hastalıklarda da görüleceğinden şeker hastalığı teşhisi koymak için emin olunması gereken başka detaylar da vardır.

Kanda fructosamine adında bir madde bulunur. Bu madde vücuttaki kan şeker miktarındaki değişimleri bir anlamda kayda alır ve geçmişte kan şeker düzeyinin normal olup olmadığı konusunda bize bilgi verir. Yani bugün stres altındaki bir kedinin kanındaki fructosamine miktarını ölçtürürsek geçtiğimiz bir hafta içerisinde kedi istirahat halindeyken ya da strese maruz kalmadığı durumlardaki kan şeker düzeyini ölçmüş oluruz. Eğer çok yemek yiyen, aşırı su içen, aşırı idrara çıkan, yemek yemesine rağmen zayıflayan ve idrarında şeker çıkan (normalde idrarda şeker bulunmaz) bir kedinin fructosamine miktarı da normalin üzerinde çıkarsa o zaman şeker hastalığından şüphe edilebilir. Elbette son karar veteriner hekimlerimizde.

Ek olarak eskiden bilindiğinin aksine şeker hastası kedilere lifli besinler verilmemelidir. Kuru mama yerine konserve kedi mamaları önerilir.