Kedilerde Hastalık Sebepleri

Hayvanlar, özellikle evcil hayvanlar hayatımızın bir parçası haline gelmektedirler. Aynı evi paylaştığınız kedilerin sağlığı sizi de ilgilendirmektedir. Bu nedenle bu hastalıklara sebep olan etkenleri gözden geçirmeliyiz. Aynı endişeler sokak hayvanları içinde geçerlidir. Özellikle birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda nezleye neden olan FVR virüsüdür. İnsanlardaki nezleyle benzer özellik taşıyan nezleye kedilerde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Midenin enfeksiyonu sonucunda oluşan hastalıktır. Yanlışlıkla yutulan nesnelerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hafif yiyecekler verilmelidir. Örneğin reflex plus tavuklu soslu kedi konservesi tercih edilmelidir.

Kedilerde görülen böbrek hastalığı, kusma, halsizlik ve idrara sık çıkma gibi belirtilere neden olmaktadır. Veteriner takibinde ömür boyu diyet uygulanır. Bu diyette ise royal canin fit kedi mamasını yemesi kedinin sağlığı için en iyisidir.

Kedilerde Apse Hastalığı

Kedilerde görülen apse ise başka kedilerin ısırması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Isırılan yer mikrop kaptığı için deride kızarıklık ve şişlik meydana gelmektedir. Bu nedenle evcil olan kedileri dışarıdaki kedilerden korunmalıdır. Ve onlara gourmet perle ızgara etli yaş kedi mamasından alıp yemelerini kolaylaştırmak gerekmektedir.

Kedilerde görülen diyabet ise ancak veterinerde yapılan kan tahlili sonucu belli olmaktadır. Tedavi ile birlikte diyet uygulanmalıdır.

Gözlerde görülen alerjik konjoktuvit enfeksiyona bağlı bir hastalıktır. Kedinin gözleri hep ıslaktır ve ağlıyormuş gibi görünmektedir. Bu aslında mikrobik bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Daha ileri safhası ise gözlerden iltihap akması ile olmaktadır. Tedavisi ise veteriner kontrolünde verilen göz damlaları ile yapılmaktadır.

Kedilerde Kulak Enfeksiyonu

Kedilerde kulak enfeksiyonu, orta ve iç kulakta gelişen bakterilerden dolayı, kulak ağrısı, kulak akıntısı, kötü koku ve kedinin sürekli başını sallaması görülen etkenlerdendir.

Deride kaşıntı, tüy dökülmeleri, kızarıklık gibi hastalıklar mantar kaynaklı bir kaşıntı hastalığıdır.

Kedilerin bakımı, temizliği ve yemeği oldukça dikkat istemektedir. Bu yüzden sitemizden doğru mama siparişi ederek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.