Kedilerde Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde ara sıra kaşınma tabi ki gayet normaldir. Bütün canlılarda bu refleks ara ara gerçekleşse de eğer sürekli ve dikkat çekici şekilde kedinizde bir kaşıntı yaşıyorsanız bunu mutlaka ciddiye almalı ve sebebini öğrenmelisiniz. Kedilerin kaşınmalarının altında çok ciddi sebepler yatıyor olabilir. Bu gibi durumlarda erken müdahale hem dostunuzun rahat etmesi açısından hem de daha ileri safha problemlerle karşılaşmamak adına önemlidir. Peki kedilerde kaşıntının sebepleri nelerdir?

Uyuz Önemli Bir Risk

Uyuz bir böcek türünün sebep olduğu parazit kökenli bir hastalıktır. Uyuz olan kedilerde deride kızarıklık ve yaralar oluşur ve kedi yoğun bir şekilde kaşınmaya başlar. Bu gibi bir durumda kedinin bedeni iyi incelenerek veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Uyuza sebep olan böcek deri altından hareket ettiği için gözle görülmez bu da yanıltıcı bir etkiye sebep olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Kedilerde diğer her canlılar gibi alerjik reaksiyonlar gerçekleşebilmektedir. Bu reaksiyonlar genellikle besin alerjisi olarak kendini gösterir. Eğer bir mama değişimi sonrası kedinizde yoğun bir şekilde kaşınma refleksi gözlemlediyseniz kediniz besin alerjisine yakalanmış olabilir. Mamaların içinde ki protein, karbonhidrat veya diğer bileşikler bu alerjiye sebep olabilmektedir. Mamalarınızı Pro Plan, Cat Chow veya Royal cannin gibi kendini kanıtlamış mamalardan seçmeye de özen gösterin. Besin alerjisinin aynında mevsimsel olarak polen veya farklı şeylerden kaynaklanan alerjik reaksiyonlarda görülebilmektedir. Mevsim geçişlerinde mutlaka bu durumlara dikkat edilir.

Pire Sorunları

Pire kedilerde en sık görülen kaşıntı problemlerine sebep olan kemirgen türüdür. Kedide pire alerjisi varsa kaşıntısı daha da artabilir. Bu gibi durumlarda en yakın veterinere başvurarak sadık dostlarınızı bu yaratıkların elinden kurtarmak oldukça faydalı olacaktır. Kedilerde kaşıntı problemleri genel olarak bu şekildedir.