Kedilerde Kuru Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler insanlar tarafından en fazla sevilen ve beslenilen canlılardan biri olmaktadır. Yapıları genel anlamda inatçı olsa da, bir o kadar sevimli ve cana sakın varlıklardır. Aynı şekilde insanların onlara karşı duyduğu sevgide oldukça fazladır. Kedi sahipleri onlara en iyi şekilde bakabilmek için kedi mama seçimlerinde bir takım kaygı yaşamaktadır. Çünkü kediler son derecede seçici ve hassastır. Kedilerde kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gerekilenler ise, kedinin yaşı ve kısırlık durumudur. Kısırlaştırılmış kediler diğer kedilere nazaran daha fazla kilo almaya yatkındır. Metabolizmaları yavaşlamasından dolayı vücutlarının bazı bölgelerinde yağ birikimi oluşabilir. Bu sebeple kedilere mama seçimi yapmadan önce bu detaya dikkat etmelisiniz.

Kedilere Kuru Mama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kediler etobur canlılardır. Kedi mama seçiminde bu konu çok göz önünde bulundurulmalıdır. Kediler yemek konusunda esnek değildir. Bu canlılar hem ete hemde proteine ihtiyaç duyarlar. Kuru mama seçimi yaparken kedinin damak tadına hitap edilmelidir. Aksi taktirde mide bulantılarına sebep olacaktır. Aynı zamanda kuru mama seçimi yaparken kedinizin kilosuna halim olmanız gerekiyor. Bazı kuru mamalar aşırı yağdan yapılmaktadır. Bu durum onların daha fazla kilo almasına sebep olacaktır. Aşırı yağlı kuru mamalardan uzak durulmalıdır.

Kedilere Kuru Mama Ne Sıklıkla Verilmelidir?

Kediler genel anlamda tembel ve uykuya aşık canlılardır. Bu sebeple aldıkları kiloları veremezler. Kedilere kuru mamayı ne sıklıkla verdiğiniz son derecede önemlidir. İlk öncelikle kedinin kısır olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca kedinin kilosu da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kedilere kedi mama seçimi yaparken uzman bir veterinere başvurulması gerekir. Ne sıklıkla verilmesi gerektiği de bu şekilde belirlenecektir. Çünkü kediler gün içerisinde öğünlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kontrollü bir şekilde mama verilmelidir.