Kedilere Köpek Maması Verilir Mi? Köpekler Kedi Maması ile Beslenebilir Mi?

Kedime köpek maması verebilir miyim? Peki köpeğim kedi maması yerse ne olur? Bu sorular özellikle aynı anda kedi ve köpek sahibi olan kişilerin oldukça merak ettiği bir konu. Cevabı için detaylar yazıda…

Öncelikle köpeklere kedi maması verilebilir ancak bazı şartların sağlandığından emin olunması gerekir. Aşırı kilo almıyorsa ve fazla protein köpeğinizde herhangi bir probleme neden olmuyorsa, bir köpek için kedi maması yemesinin bir sakıncası olmayabilir. Ancak yavru köpekleri bu durumun dışında tutmakta fayda var. Zira yavru köpekler gelişimlerini tamamlamak için daha özel bir sindirime tabii tutulmalılar.

Peki kedilere köpek maması vermenin bir sakıncası var mıdır? Evet, oldukça. Kediler, köpek maması ile beslenerek yaşamlarını sürdüremezler, çünkü köpek mamaları genelde taurin ve araşidonik asit gibi, kedilerin gereksinim duyduğu gerekli besinleri içermez. Bu da demir eksikliği gibi hastalıklara sebep olabilir.

Ancak her ne kadar bazı durumlarda köpeğinize kedi maması verilmesinin sakıncası olmasa da, her türün kendine özel mamayı yemesi önerilir. Sonuçta öyle olmasaydı kedi mamaları ve köpek mamaları diye bir ayrıma gidilmez, tek bir mama türü üretilirdi.