Kedilere Tavuklu Mamaların Zararları

Bir kedi sahibinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri, kedinin nasıl beslenmesi gerektiğidir. Doğru ve yeterli bir beslenme kedinin sağlığını ve yaşam süresini doğrudan etkileyen bir durum olduğu için, büyük bir hassasiyet ve sorumluluk istemektedir. Kedilerin doğru beslenmesi konusunda uzmanların önerisi hazır mamalardır. Ancak hazır mamanın da doğru seçilmesi önemlidir. Mama seçimi yaparken, kedinin ihtiyaçları ve mamanın içeriğine dikkat edilmeli, kedilere tavuklu mamaların zararları gibi ayrıntıları öğrenmenin, onların sağlığını korumak için önemi bilinmelidir.

Kedilere Hangi Mamalar Verilmelidir?

Kediler için mama seçimi yapılırken, özellikle iki noktaya özen göstermek gereklidir. Kedinin yaşı, cinsiyeti dikkat edilmesi gereken ilk ayrıntıdır. Seçilecek mama, kedinin özellikleri ile uyumlu olmalıdır. Yetişkin bir kedi ile yavru bir kedinin besin ihtiyacı birbirinden farklılık gösterecektir. Doğru mama seçiminin ikinci önemli noktası ise, mamanın içeriğinde neler olduğudur. Kedinin sağlıklı beslenebilmesi için, gerekli tüm vitamin ve minerallerin mamanın içeriğinde bulunması ve mamanın sağlığa zararlı maddeler bulundurmaması, kedinin sağlığı açısından önemi büyüktür. Kedi mamasının içeriğinde, GDO bulunması, kimyasal maddelere yer verilmiş olması, kedinin sağlığını riske atabilmektedir. Ayrıca kedi maması alırken, ambalajın üzerinde et ve yan ürünleri gibi bir açıklama varsa, kesinlikle sağlıksız olan bu mamalar tercih edilmemelidir.

Tavuklu Mamaların Kedilere Zararı Var mı?

Tüm kediler tavuğu çok severler. Ancak mama seçimi tavuklu mamadan yana kullanılacaksa, tavuğun kedilere olan zararı da dikkate alınmalıdır. Tavuklu kedi mamaları, özellikle hassas olan kediler için alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tavuklu mamalar kedilerde tüy dökülmesine, deride kızarıklığa, şiddetli kaşıntıya, deride yaralara ve egzamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle kedilerin tavuklu mama ile beslenmesi riskli bir durum olabilmektedir.