Kedilere Uygun Mama Seçimi

Ev ortamında bakımı en kolay olan hayvanlardan biri olan kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için genel bakımlarından çok beslenmeleri önemlidir. Kedilere uygun mama seçimleri yaparken kedinin özelliklerine göre dikkat edilecek dört ana nokta vardır. Aynı insanlar gibi kedilerde abur cubur yemeyi severler. Fakat kedilerin anatomik yapıları insanlardan farklı olduğu için abur cubur yemeleri sağlıkları açısından oldukça zararlıdır ancak alıştırıldığı zaman sağlıklı mamalara alıştırmak da zorlanılır. Kediler için sağlıklı ve kaliteli olan mamanın içerisinde öncelikle alerji yapan mısır, mısır gluteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, digest gibi maddeler olmamasına dikkat etmek gerekir. Mamanın içerisinde dengeli oranda fosfor, kalsiyum, magnezyum ve % 30 – 40 oranında protein ağırlıklı olması gerekir.

Mama Seçiminde Kedinin Yaşı ve Kilosu

Kedi maması tercihinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kedinin yaşıdır. Yavru kedi mamalarında junior yetişkin kedi mamalarında ise adult ibaresi vardır. Bu iki çeşit mama arasında ki fark ise yağ ve protein miktarlarıdır. Mama seçerken kedinin hareketliliği ve kilosu da önemlidir. Eğer hareketsiz ve kilolu bir kedi sahibi iseniz yağ oranı az lif oranları daha fazla olan özel üretim mama tercih etmek gerekir. Bu mamaların kalori değerleri diğerlerine göre daha düşüktür.

Mama Seçiminde Kedinin Cinsi, Cinsiyeti ve Kısırlık Durumu

Kedilere uygun mama seçimleri için önemli olan diğer bir konu ise kısırlaştırma işleminden sonra kediler genellikle kilo almaya meyillidir. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve özel üretim mamalar kullanılmalıdır. Kediler tüy yumaklarını temizliklerini yalayarak yaparlar. Tüylerini yalarken zaman zamanda tüy yumaklarını yutabiliyorlar. Özellikle uzun tüylü kediler için uygun olan içeriğinde malt bulunan mamalar tercih edilmelidir.