Kedilerin En Sevdiği Mama Çeşitleri

İnsanlar gibi kedilerin de şehir hayatı yaşadığı için kediler hazır mamalarla besleniyorlar. Bu sebeple her kedinin sevdiği bir mama çeşidi mutlaka vardır. Doğanın kanunlarına göre kedilerin en sevdiği mama çeşitleri elbette ki kendi çabaları ile emek sarf ederek yakalayıp yedikleri mamalardır. Kediler kendi yakaladıkları kuş, böcek, fare her ne yakaladılarsa tadını çıkartarak evire çevire oynaya oynayarak yerler bu oyunla yemek yemeleri kedilerin çok mutlu olduğu ve yemeğini çok sevdiği anlamına gelir.

Kediler İçin En İyi Mama Çeşitleri

Ev hayatı yaşan kediler için üretilmiş pek çok çeşitli kedi mamaları var. Ancak büyün bu kaliteli bin bir çeşitli mamaların içinden en iyisini seçilemez. Yani en iyi kedi maması kedilerin sağlık durumuna göre kilo problemine göre kısırlaştırılmış ve ya kısırlaştırılmamış oluşuna göre yedirilmesi gereken kedi mamaları seçilmelidir. Kediler için kuru mamalar sağlık acısından daha iyi gerekli bir mama olurken öte yandan kediler yaş konserve mamalarını daha çok severler. Konserve mamaların da kediler için sayılamayacak kadar çok çeşitlisi var mesela karidesli ve tavuklusunu kedilerin sevdiği mamalardandır. Ton balıklı, hindili mamalar da kedilerin sevdiği mamalar listesinde yer alarak kedilerin sevdiği mamalardandır. Fakat en önemlisi kedilerin sağlık durumlarına göre seçilen mamaların yedirilmesi karaciğer yağlanması yapan mamalardan kaçınılması gerekir.

Genel olarak kuru mamalar kediler tarafından hem çok sevilerek yenir hem de kedilerin sağlığı için doğru karar verilmiş mama olur. Elbette kuru mamanın yanı sıra arada bir ödül maması olarak mama değişikliği yaparak yaş mama da verilmelidir. Evden çıkmayan kediler için özel az kalorili mama çeşitleri yedirilmelidir. Kedi besleyenlerin mutlaka veteriner kontrolleri olmalıdır. Kedi sahipleri Kedilerin en sevdiği mamaları kedilerinin sağlığı için en uygun olan mamayı veterinerin önerisi doğrultusunda seçmeleri gerekmektedir.