Kedilerin Mamalarının Hemen Bozulma Sebepleri

Evcil hayvanlar için alınan mamaların üzerinde son tüketin tarihleri yer alır. Ancak mama son tüketim tarihine kadar bozulmasa da bayatlama ihtimali merak konusu olur. Kedi ya da köpek besleyen herkes açılan mamaların bayat olup olmadığını ve dostlarına zarar verme ihtimallerini düşünür. Hayvan dostlarımıza bozuk ya da bayat mama vermek onlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki, kedilerin mamalarının hemen bozulma sebepleri nelerdir? Mama açıldıktan sonra beklerse bayatlamaya başlar.

Mamaların Bozulma Nedenleri

Nemli veya güneşli ortamlarda bırakılan mamalarda ekşime meydana gelir. Mamaların güneş altında kalmasından ya da eviniz rutubetliyse rutubet içerisinde kalınmasından kaçınılmalıdır. Özellikle sıcak olan ülkelerde, mamalar sıcak yüzünden toksin madde oluşturacak şekilde oksitlenebilir. Aynı zamanda bu mamalar vitaminlerinin ve lezzetini kaybeder. Bu nedenle mamaların nerde bekletildiği çok önemlidir.

Mamanın Saklanması

Mamalar serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Ağzı bir kere açıldıktan sonra mamalar bayatlamaya başlar. Bunun önüne geçmek için özellikle büyük paketlerde, 7-10 günlük ihtiyacı karşılayacak mamayı kavanoza alın. Böylece cam içerisinde ki mamada bayatlama olmaz. Kalan kısmı ise sıkıca paketleyin ve hava almamasını sağlayın. Böylece mama paketinin son kullanım süresinde kısalma olmayacak ve daha uzun süre kullanabileceksiniz. Böylece hayvan dostlarınızın mamalarını tüketmeden bozulma ihtimalinden endişe duymanıza gerek kalmayacak.

Mamanın Bozulmaması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mamaları ayrı kaba alma imkânınız yoksa tüketebileceğiniz boyutlarda mama almanız gerekir. Kedinizin mama tüketme süresiyle, alacağınız mamanın son kullanma tarihini çakıştırarak mama alabilirsiniz. Böylece bozulma riski ortadan kalkar. Mamayı paketten aldıktan sonra mutlaka ağzını tekrar sıkı sıkı kapatmak gerekir. Hava alan mamalar daha hızlı bayatlamaya başlarlar. Buda dostlarınızın sağlığını tehlikeye atar.