Kedilerin Vitamin İhtiyacını Karşılayan Mamalar

İç parazit oluşumu, tüy dökülmesi, vücut direnci gibi konularda kedilere olumlu etkileri olan mamalar; kedilerin beslenme alışkanlıklarına uyum sağladığı takdirde, ortalama yaşam sürelerinin artmasına neden oluyor. Kedi besleme konusunda titiz davranan hayvan severler ise; kedilerin vitamin ihtiyacını karşılayan mamalar için, içeriği hakkında bilgi sahibi oldukları ya da kurum onaylı mamaları tercih edebiliyor.

Kedi Vitamin İhtiyacını Karşılayan Mamalar Hakkında Genel Bilgiler

Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri olan kurum onayları; mamanın üretildiği ülkeye göre, FEDIAF (Avrupa Birliği üyesi ülkelerde üretilen mamalar için) ya da AAFCO (Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen mamalar için) tarafından tescil edilebiliyor. Protein değerleri, lif oranları ve yağ oranının azlığı ile tercih edilmesi gereken bu mamalarda; kedilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, ölümcül hastalıkların görülme riskini düşürebiliyor. İçerik olarak tüy dökümünü direkt azaltan balık ağırlıklı mamalar ve taurin içeren mamalar ise; vitamin ihtiyacının yanı sıra, üreme sistemine olumlu etkileri ile hayvan severler tarafından tercih ediliyor.

Kedi Vitamin İhtiyacını Karşılayan Mamalar Besin Değerleri

Onaylı kedi mamaları arasında kararsız kalan hayvan severler; mamaların besin değerlerini inceleyerek, kedileri için en uygun mamaya kendileri karar verebiliyor. Böbrek yetmezliği ve lösemi gibi hastalıklar için özellikle dikkat edilmesi gereken besin değerlerinde; protein değerlerinin %40, yağ oranın %15, tuz oranın %1, barajını aşmaması tavsiye ediliyor.