Kedinizi Rahatsız Edecek Mamalar

İnsanların evcil hayvan olarak sıklıkla tercih ettiği canlılardan biri de kedilerdir. Kediler cinslerine göre ayrılan bir türdür. Hepsi birbirinden sevimli ve ilgi çekici olan kedileri sahiplenen kişiler kedilerine en iyi şekilde bakmak ister. Beslenme programlarına özenmek, bakımlarına dikkat etmek ister zaten bu durumlara oldukça dikkat edilmelidir. Kedinizi rahatsız edecek mamalar ne yazık ki piyasada bulunmaktadır. Hem paketli mamaların hem de evdeki yiyeceklerin bir kısmında kedilere rahatsızlık verecek ürünler bulunabilir.

İçerisinde Kedilere Zararlı Ürünlerin Yer Aldığı Mamalar Piyasada Bulunuyor

Yapılan araştırmalara göre bazı mamaların içerisinde kedilerde böbrek hastalığı yapabilecek derecede fazla tuz ve boya kullanımına rastlanmıştır. Aynı zamanda yüksek orandaki tuz karaciğerde de rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bazı mamalarda da tahılın fazlalığı bulunuyor. Tahıl kullanımı abartıldığı takdirde kedilerde tüy dökülmesi söz konusu olabiliyor. Türkiye’de üretilen birkaç mamada da kristallere rastlanıyor. Kullanılan kristaller kedilerde kusma, damar tıkanması, kanlı idrara sebebiyet verebiliyor.

Ev Mamalarında Yer Alan Tehlike

Evde var olan çiğ balık, çiğ yumurta, sarımsak ve soğan içerikli yiyecekler, şekerli ürünler ve mantarlar, kafeinli, şekerli yiyecekler önerilmiyor. Süt verirken de sindirim sistemini bozmamak adına içerisine su katılmış ya da laktozsuz sütler tercih edilmelidir. Kedi sokak kedisi olsa bile kesinlikle içerisinde kemik ya da kılçık bulunan besinler verilmemelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar söz konusu olabiliyor.