Kış Kapıda, Peki Köpeğiniz Kışa Hazır Mı ?

Mevsim değişiklikleriyle birlikte diğer hayvanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de doğaya uyum süreci başlar. Tüylerin kalınlaşması ve yağlanma en yaygın olanlar. Ancak bazı hayvanlarda bu uyum süreci ısınma için yeterli olmayabilir. Özellikle de dışarıdaki hayata çok alışkın olmayan ev köpekleri için…

Köpek sahiplerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri de köpeklerinin evin en rahat koltuğunu mesken tutmaları. Rahatlığa ek olarak özellikle kışın bunun altında yatan şey tabii ki ısınma ihtiyacı. Çünkü, her ne kadar köpekçiklerimiz tüyleriyle ısınıyor desek de, dış dünya ile etkileşimi sınırlı düzeyde olanlar, soğukla ek bir destek almadan başa çıkamıyorlar. Bu noktada hem ısınma ihtiyaçlarını karşılayacak hem de kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak köpek yatakları ile konforunu sağlayabilirsiniz. Yatağa ek olarak köpek montları da oldukça tercih edilen bir detay. Bilhassa küçük ve orta ırk köpeklerin soğuk havaları uyum sürecini kolaylaştırmak için yatak ve mont oldukça işlevsel ürünler.

Köpek montlarından bu kadar bahsetmişken, köpeklerimizin doğal montları sayılan tüylerini kışın asla tıraş etmemiz gerektiğini söylememize herhalde gerek yok. İster dışarda konaklasın ister ev içinde, bu tüyler ısınma konusunda onlar için hayati önem taşıyor.

Köpeklerimizi mümkün olduğunca hareketsiz bırakmamaya çalışmalıyız. Metabolizmalarını hızlandıran bahçe etkinliklerini disiplinli bir şekilde yerine getirirsek üşümelerini azaltmış hatta engellemiş olabiliriz.

Karda yürüyüş ve egzersiz yaptırılan köpeklerin patilerini çatlama vs gibi tehlikelere karşı korumak için özel köpek kremleri kullanabiliriz. Hatta kesik ve yaralanmalara karşı ufak bir ilk yardım çantası bulundurmak da oldukça önemli bir detay.

Ve elbette kış aylarında yalnızca ev köpeklerini değil, dışarıda yaşayan dostlarımızı da hatırlamalıyız. Her ne kadar tüyleriyle soğuklara karşı hazırlıklı olsalar da, su kaplarının donmamış, yemek kaplarının dolu olduğundan emin olalım. Ne de olsa dostlarımız mutluysa hepimiz mutluyuz!