Köpeğinizin Sağlığı İçin Köpek Mamaları

Köpek bakımını üstlenmek onun sorumluluğunu, her türlü bakımını, sağlık problemlerini gözetmek, ona gereken ilgiyi gösterebilmek, besin ihtiyacının düzgün bir şekilde karşılanmasını sağlamak gibi birçok görevi beraberinde getirir. Köpek bakımı bir bebek bakımı gibi sevgi ve sabır gösterilerek yapılması gereken bir süreçtir. Köpeklerin beslenmeleri, öğün süreleri, aldıkları proteinler oldukça önemlidir. Eğer köpekler düzgün bir beslenmeye sahip olmaz ise bu durum gelişimlerini etkileyeceği gibi sağlık problemleri yaşamalarına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle köpeğe en uygun mama seçiminin yapılması gerekmektedir. Mamaların içeriğine dikkat edilmeli ve veteriner hekim desteği alınmalıdır.

Köpeklerde Beslenme ve Mama Seçiminin Önemi

Köpeklerin sindirim sistemleri, insanlarınkinden oldukça farklıdır. Bu nedenle, köpeğe evde hazırlanan ya da evde oluşan yemek atıklarından mama vermek sanıldığı gibi doğru sonuçlara yol açmayabilir. Köpeklerin sindirimleri daha farklı olduğu için, yediği yemeklerin içerisinde bulunan maddeleri enzimleyememektedirler. Bu nedenle köpeklere mama seçerken dikkat edilmelidir. Köpeğinizin sağlığı için köpek mamaları onların vücut gelişimlerini, ihtiyaç duydukları protein ve vitaminleri karşılamalıdır. En uygun mama seçimi ile sağlık problemlerinin önüne geçilebileceği gibi, köpeğin daha uzun ve kaliteli bir ömür geçirmesi de sağlanabilir.

Köpeklerin Su İhtiyacı

Köpeklerin su ihtiyaçları hareketli, oyuncu ve sakin oluşları itibari ile cinslerine göre değişebilmektedir. Su ihtiyaçlarında önemli olan husus suyun taze ve temiz olduğundan emin olunmasıdır.