Köpek Hastalıklarının Tehlikeleri

İnsanı karşılıksız şekilde çok sevebilecek tek canlı olan köpekleri büyük tehlikeler bekliyor. Her hayvan ve insan gibi köpeklerinde yaşayabileceği birtakım hastalıklar vardır. Hatta bu hastalıklardan bazıları köpekler için oldukça büyük tehlike arz edebiliyor. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle köpek sahibi olan herkesin köpek hastalıklarının tehlikeleri konusunda bilgilenmesi gerekiyor. Köpeklere bu şekilde muamele yapılmalıdır.

En Tehlikeli Köpek Hastalıkları

  1. Kanlı İshal: Köpeklerin dışkıları olası bir hastalığa karşılık mutlaka incelenmelidir. Çünkü köpeklerin dışkılamaları bazı hastalıklar konusunda belirti niteliğinde olabilir. Kötü kokulu ve kanlı dışkı şeklinde gerçekleşen bu hastalık köpeğin 3-4 gün içerisinde hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Bu hastalıktan korumak amaçlı mutlaka aşı yapılması tavsiye edilmektedir.
  2. Bulaşıcı Karaciğer Hastalığı: Yavru yetişkin fark etmeksizin her an köpeklerde görülebilen bir hastalıktır. Köpeği direkt ölüme götüren bu hastalık belirtisini gözlerde gösterir. Gözler saydam mavi şeklini alır.
  3. Barınak Hastalığı: Barınakta yaşayan köpeklerde sık sık görülen bu hastalığın belirtisi öksürüktür. Aşısı yapıldığı müddetçe herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak köpek nezlesi ile birleştiğinde geri dönülemeyecek sonuçlar doğurabilir.
  4. Köpek Nezlesi: Öksürük, burun akıntısı, salya artışı hastalığın belirtilerindendir. Bir bakteri sebep olur, önlemi alınmazsa köpek ölebilir.
  5. Gençlik Hastalığı: Griple benzer belirtileri olan bu hastalığı önlemek için aşı yapılmalıdır. Tedavisi bulunmamaktadır.

Mutlaka Tedavi Edilmeli Ve Aşılanmalıdır

Köpekleri bekleyen hastalıkların sonuçları oldukça ağırdır. Kolay kolay hastalanmayan canlılar olan köpekler hastalandıklarında ise ölümle karşılaşabilirler. Bu nedenle yavru köpeklerin aşılarının hepsi tam olmalı eğer tam değilse de yapılmalıdır. Ayrıca köpeklerin her anını takip etmek gerekir, bir belirti ile karşılaşıldığı takdirde veterinere başvurarak tedavisinin yapılması tavsiye edilir. Can dostu köpeklerin sağlığı oldukça önemli ve değerlidir.