Köpek İçin Evde Mama Nasıl Hazırlanır?

İnsanların en sadık dostu köpeklerin beslenmesi, gelişimleri ve istenilenleri yapabilmeleri için önemli proteinleri alabilmesi açısından önem taşır. Köpeklerin yaşına göre üretilen birçok köpek maması vardır. Ancak sevimli sadık dostlarımız için özellikle kış günlerinde zorlukla yiyecek bulan köpekler için katkı maddesi içermeyen kendi evde hazırladığımız mamaları da yedirebiliriz. Evde köpek maması yapabilmek için ortak malzemeler kırmızı et ya da beyaz et, sebzeler ( ıspanak, bezelye, fasulye, brokol, nohut, havuç, kabak), tahıllar ( esmer ya da beyaz pirinç, erişte, makarna, yulaf, buğday), yumurta ve zeytinyağıdır.

Papara

Kasaplardan veya büyük marketlerin et reyonlarından alınabilen kemikler miktarına göre su ilave edilerek haşlanır. Ilıklaşan kemiklerin üzerine doğranmış bayat ekmekler konularak 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ile (Köpeklerde ağız kokusunu azaltan ve ağız içindeki sorunlara iyi gelen sirkenin tek başına köpeğe verilmemesi gerekir) karıştırılır. Ispanak, bezelye gibi sebzeler de ilave edilebilen bu mama ile bayat ekmekler de değerlendirilmiş olur.

Bebek Mamalı Karışım

180 dereceye ayarlanmış fırında organik bebek maması (etli, sebzeli), kepekli yada beyaz un ve su (gerekirse) karışımı 15 dakika pişirilir ve soğuduktan sonra köpeğe verilir.

Kıymalı Ve Ispanaklı Mama

Kabukları soyulup küp şeklinde doğranmış kabak ve havuç, toprakları tamamen temizlenene kadar yıkanarak ince doğranmış ıspanak, 1 gece öncesinden suya konulup suyu süzülmüş haşlanmış fasulye içme suyu eklenerek kısık ateşte 30-35 dakika haşlanır. Tahta bir kaşıkla iyice karıştırılan mamaya 1 yumurta kırıp yeniden karıştırılır ve ılık olarak köpeğe verilir.

Ödül Maması

Yer fıstığı ezmesi, yulaf, tam buğday unu ve yumurta bir robot yardımıyla karıştırılır. Kabukları kazınarak rendelenmiş havuç, iyice yıkanarak ince kıyılmış ıspanak eklenir ve tekrar karıştırılır. Kalıplar kullanarak şekilli bisküviler halinde kesilen hamur önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında, altın rengini alana dek 40-45 dakika pişirilir. Cam bir kavanozda 1 hafta saklanabilir.