Köpek Mamaları Bozulur mu?

Hayvan sahibi kişiler için mama seçimi çok önemli bir kriter haline gelmiştir. Artık mama sektöründe birçok farklı seçim ve marka tercihi kişiler tarafından yapılabilmektedir. Gerek kedi gerek köpek sahibi kişiler tek seferlik mama yerine, kilo şeklinde satılan mamaları daha çok tercih etmektedir. Haliyle bu durumdan sonra insanların kafasında şu soru oluşmuştur, köpek mamaları bozulur mu? Bu makalede bu konuyla ilgili tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Köpek Mamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin beslenmesinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey, köpeğin yaşıdır. Çünkü yavru bir köpekle yetişkin bir köpeğin maması aynı değildir. Yavru köpek mamaları daha çok protein ve çeşitli mineraller içermesi sebebiyle gelişmesi için hazırlanmış bir mama çeşididir ve bu mama yetişkin bir köpeğe uygun olmayabilir. Öğün sıklığı ise yine köpeğin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin aylık bir köpeğin beslenme şekli günde 4-5 öğün olacak şekildeyken, 1 yaşını geçmiş köpeklerde öğün günde sadece 1 kere olmalıdır. Ancak bu tek öğün mamayı ikiye bölerek ayrı saatlerde de köpeğe verilebilir. Özellikle içerisinde şeker olan mamalardan da uzak durmak gerekir. Çünkü bilindiği üzere şeker köpeğin kör olmasına sebep olabilir. Tavsiye edilen mama markalarına örnek olarak, Happy Dog veya Vitakraft verilebilir. Konuyla ilgili daha net ve güvenilir bilgiler için veterinere başvurmak en doğrusu olacaktır.

Köpek Mamaları Ne Kadar Zamanda Bozulur?

Köpek mamaları kuru gıdalar olduğundan aşırı uzun bir süre geçmediği sürece bozulmaz. Ancak paketi açık bir şekilde saklanan mamalar zamanla aromasını, tadını ve kokusunu kaybeder. Bu mamayı da köpekler yemeyebilir. Bu nedenle mamanın ilk gün ki tazeliğini korumak için ağzı kapalı bir biçimde ya da herhangi bir saklama kabında muhafaza etmek, taze kalmasını kolaylaştıracaktır.