Köpek Mamalarında Vitamin Desteği

Köpek gelişimi için beslenme rejimi ve doğru gıda seçimi oldukça önemlidir. İnsanlar gibi köpeklerinde bazı mineral ve vitamine ihtiyaçları vardır. Uygun koşullarla ve sağlıklı beslenmeyen bir köpek çok çabuk hastalanacak ve iyi gelişmeyecektir. Köpeklerin iyi gelişebilmesi için köpek mamalarında vitamin desteği oldukça yararlı olacaktır. Vitamin eksikliği köpeklerde gelişim bozukluklarına sebep olacaktır. Kalsiyum eksikliği özellikle köpeklerde önemlidir. Kalsiyum eksikliği iskelet ve kas gelişimde kalıcı sorunlara yol açar. Gelişimde problem olan köpeklerde öncelikle beslenme rejimini değiştirmek gerekir sonrasında vitamin, kalsiyum ve mineral desteği verilmelidir. Köpekler harcadıkları enerjiyi mamalarıyla geri yerine koyamaz. O yüzden hareketli köpeklere vitamin vermek hareketsiz köpeklere göre daha önemlidir.

Takviye Vitamin Nedir?

Uygun mama ve gıdalarla köpeğinizi beslenmeniz gerekir. Köpek çeşitlerinin her birinin farklı beslenme düzenleri vardır. Çoğu mamalar köpeklerin gelişimi yeterince desteklemez. Bu durumda köpek mamalarında vitamin desteği kullanmak gerekir. Mamalarda vitamin kullanılmadığı zaman köpeklerde vitamin eksikliği ve buna bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Köpeğinizin yaşı, cinsi ve koşullarına göre takviye vitamin ve mineraller verilmelidir.

Hangi Durumlarda Verilmelidir?

Sürekli hareket halinde bir köpekse mesela av köpeği, koşucu veya polis köpeği gibi aktivite halindeyken kaybettiği enerjiyi ona geri verebilmek için köpek mamalarında vitamin desteği kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra yavru büyütme, hamilelik ve hastalık sonrası iyileşme sürecinde vitamin desteği verilebilir. Gelişimi normal olmayan ve sağlıksız köpekler içinde vitamin kullanılabilir.