Köpek Mamasını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Köpekler insanların en sadık dostlarıdır. Bu durum tarih boyunca hep böyle olmuştur. Günümüzde de birçok kişi evinde köpek bakmaktadır. Köpek bakarken onun beslenmesine dikkat etmek gerekir. Özellikle köpek maması seçerken bir takım unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durum köpeğin beslenmesi, sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Köpek Maması Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Köpek maması seçilirken mamanın taze olması çok önemlidir. Taze olmayan mamalar köpeklerin pek hoşuna gitmez. Ayrıca mamaların içinde bol miktarda demir, kalsiyum ve fosfar gibi minareller ile B1 ve D vitamini bulunmalıdır. Bunun dışında köpek maması seçilirken köpeğin cinsi, yaşı ve aktiviteleri göz önünde bulundurularak uygun mamalar tercih edilmelidir. Köpek mamalarının büyük bölümü et ve et ürünlerinden yapılmış mamalardan tercih edilmesi gerekir. Bu özelliklere dikkat edilerek alınabilecek en kaliteli köpek mamaları arasında Pro Plan Duo Gerçek Etli Köpek Maması, Pro Plan Prta Irk Tavuk Etli köpek maması, Econature kuzu etli köpek maması ve Bosh Fish Potato balıklı patatesli köpek maması gibi kaliteli mamalar bulunuyor. Üstelik bu markalardaki köpek mamaları son derece uygun fiyatlara satılıyor.

Köpeklerde İyi Mamanın Etkileri Nasıl Anlaşılır?

Köpek mamaları köpekler üzerinde bir takım etkiler bırakır. Bu etkilere bakarak tercih edilen mamanın köpek için uygun olup olmadığı konusunda köpek sahiplerine bilgi verir. Kaliteli mama yiyen köpeklerde dışkı katı olur. Bunun yanı sıra kaliteli mama yiyen köpeklerin tüyleri kolay kolay kopmaz ve tüylerin rengi solmaz. Ayrıca köpekler mamalarından memnun olup olmadığını davranışları ile belli eder. Mamasını sevmeyen köpek öğününü tamamlamaz. Kalitesiz mama yiyen köpeklerde tüyler kolay bir şekilde kopar ve tüy rengi çoğu zaman soluk bir renktedir.