Köpeklerde Alerjiye Karşı Kullanılacak Mamalar

Ailelerin birer ferdi haline gelen ve can dostu olarak nitelendirilen ev köpeklerinin bakımı ve gıdası için oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle hassas bir yapıya sahip olan köpekler, bazı mamalardan dolayı alerjik reaksiyonlar göstermekte ve bu rahatsızlıklar önlenmez ise çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu maksatla köpek sahipleri, köpeklerde alerjiye karşı kullanılacak mamalar için arayışlara giriyor ve büyük paralar harcıyorlar.

Köpeklerde Sıklıkla Alerji Yapan Ürünler

Köpeklerde en çok alerji yapan mamalar incelendiğinde, içeriklerinde; kanatlı hayvan eti, mısır, hayvansal yağlar ve proteinler, buğday ve türevleri, sorgum, gluten, sığır eti, arpa, kabuklu deniz ürünleri, soya, tavuk, süt ve süt ürünleri bulunuyor. Bunların yanında çözünmesi zor olan bazı maddeler ile vitaminlerin büyük miktarlarda alınması da alerjiye sebep oluyor. Alınacak mamaların paketlerinin üzerindeki içerikler kontrol edilerek, alerji yapabilecek bu ürünlerden uzak durulabilir. Önemli olan bu ürünlerin cinsiyle birlikte, içeriğinde bulunma oranıdır, çünkü köpeğin proteine ihtiyacı olduğundan, alınacak protein miktarı tavsiye edilen miktarın üzerinde olmamalıdır.

Köpeklerde Alerji Yapmayan Mamalar

Köpeklerde alerji yapmayan mamalar sınıflandırılırken, içinde alerji yapan ürün olmayan, dengeli beslenme için ayarlanmış ve yapay gıda ile boya ürünü içermeyen mamalar olarak sıralanabilir. Birçok araştırmacı, köpeklerin protein ihtiyaçlarının karşılanmasında, et yerine sakatat veya balıketi kullanılmasını tavsiye ediyor. Alerjik olmayan mamaların fiyatları genelde diğer mamalara oranla daha yüksek oluyor.

Köpeklerde Mamalardan Oluşan Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde mamalardan oluşan alerjilerin genel belirtileri, kaşınma ve bu kaşıntılardan oluşan deri döküntüleri ve yaralar olarak tanımlanıyor. Bu belirtilerle kesin tanı yapılamıyor ve mutlaka veterinerin kontrolüne ihtiyaç duyuluyor. Bu alerjik reaksiyonların tedavisinde ilk aşama, alerjinin mamadan olup olmadığının izlenmesi ve daha sonra da mama değişikliğinin yapılmasıdır.