Köpeklerde Egzama Oluşumunda Kullanılan Mamalar

Egzama köpeklerde yaygın olarak görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Köpeklerde egzama görülmesinin en sık görülen sebeplerden biri, tükettikleri mamalardır. Bu durum tamamen protein dengesizliğinden kaynaklanır. Egzama her cins köpekte görülebilir. Ancak bulaşıcı değildir. İnsanlara ve diğer köpeklere bulaşma ihtimali yoktur. Köpeklerde görülen egzama sorunları ilk öncelikle kullanılan mamalar tespit edilmelidir. Aynı zamanda veteriner tarafından iç ve dış parazitleri mutlaka yaptırılması önemlidir. Kullandığınız mamanın köpekte alerji yaptığını düşünüyorsanız mamayı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu durum ancak veteriner tarafından tedavi edilir. Köpekte egzama olduğunu düşünüyorsanız, veterinere başvurmalı ve kullandıkları mama test edilmelidir. En doğru mama veterinerler tarafından belirlenecektir.

Köpeklerde Egzama Belirtisi Nelerdir?

Köpeklerde görülen egzama, belirtileri ile beraberinde ortaya çıkar. Genellikle deri bölgesinde kızarıklık ve ödem görülür. Egzamalı olan bölgede ısı artışı olur ve tüy dökülmeleri meydana gelir. Deride kabuklanma ve kalınlaşma görülür. Köpeğiniz sürekli kaşınıyor ve deride kepeklenme görülüyorsa egzama belirtisi olabilir. Bu belirtileri sayesinde köpeğinizin egzama olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Köpeklerde Egzama Oluşumu Nasıl Engellenir?

Köpeklerde meydana gelen egzamanın en keskin nedeni yedikleri mamalardır. Bazı mamalar köpeklerde dengesizliğe ve protein eksikliğine neden olur. Bunun sonucunda da egzama görülür. Özellikle de köpeğiniz mama yedikten sonra kaşıntı görülüyorsa, o mamayı mutlaka kesmelisiniz. Dengeli olmayan gıdalar vermek köpeğin egzama olmasına sebep olmaktadır. Köpeğinizin egzama oluşumunu engellemek için ilk öncelikle tedavi amacıyla veterinere başvurulmalı ve verilen reçeteye uygun mama verilmelidir. Doğru tedavi yöntemleri veteriner tarafından belirlenecektir. Egzamayı arttıran sebepler ve etkenler mutlaka bilinmelidir. Köpeğe bol miktarda su verilmelidir. Haftalık düzenli olarak yıkanmalı ve yağlı yemekler verilmemelidir. Aynı zamanda köpeğe ev yemekleri verilmemelidir. Bu durum köpekte görülen egzama oluşumunu arttırabilir.