Köpeklerde Gelişimi Sağlayan Mamalar

Köpeklerde sağlıklı gelişimi sağlamak için beslenme çok önemli bir unsurdur. Bebeklikten erişkinliğe uzanan dönemlerinde yedikleri besinler yaşadığı ömrün sağlıklı ve uzun olmasını belirler. Hastalığa yakalanmamaları içinde dengeli beslenmeleri gereklidir. Köpeklerin yemesi ve yememesi gereken besinler vardır. Bunları dikkate alarak mamalarının hazırlanması gerekir. Gerekli protein, vitamin ve mineralleri içeren mamaların hazırlanması ve köpeklere yedirilmesi kas gelişimi için, vücut sistemlerinin gelişimi için çok önemlidir. Köpeklerde gelişimi sağlayan mamalar kuru mama olarak yeterli protein, vitamin, besin değeri ve minerallere sahip olmalıdır.

Köpeklere Neye Dikkat Edilerek Mama Verilmelidir?

Köpeklerin farklı büyüme evreleri vardır. Ve bu evrelere göre vücutlarının ihtiyacı olan besin maddeleri ve miktarları farklılık göstermektedir. Köpekler bilinçsiz olarak beslenmemeli her zaman ihtiyacı kadar mamayla beslenmelidir. Dengeli bir mama programıyla tüm vitamin ve minerallere erişebilmelidir. Köpeklerin hamilelik, bebek besleme, kısırlaştırma gibi evrelerine dikkat edilerek ihtiyaçlarına göre farklı mama takviyeleri yapılmalıdır. Tüm bu dönemlerinin takibi mutlaka veteriner hekime başvurularak hazırlanmalıdır. Köpekler sindirim için, tüy parlaklığı gelişimi ve bakımı için, deri sağlığı için dişlerinin sağlamlığı ve bakımı için çeşitli besin öğelerine ihtiyaç duyarlar. Bunların hassasiyetle takibi yapılmalı ve buna göre mama verilmelidir.

Köpeklerin Mama Döngüsü

Köpeklerin yaşına göre takibinin yapılması gereken mama saatleri özellikle yetişkin köpeklerde günde bir kere ve öğle saatlerinde olmalıdır.