Köpeklerde Mide Rahatsızlıkları İçin Mama Önerileri

Bazen evcil hayvanlarda çeşitli mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Sorun olduğunu anlamak için belirtileri dikkatli kontrol etmek gerekir. Öncelikle kusmaya benzer sesler çıkarıyorsa onu hemen temizlemesi kolay bir alana alın. Benzer şekillerde köpek ya da kesiler kapıyı tırmalıyorsa, bağırsak hareketlerini kontrol edemiyordur ve ishal olmuştur. Bazı zamanlarda ise karınları ağrır. Bunun sonucu olarak etrafta huzursuzca dolaşırlar, çukur kazarlar ya da sadece kıvrılıp yatarlar. Oldukça perişan bir görüntü sergilerler. Ancak kilo kaybı varsa, iştahında değişme, mide gazı ya da gurultusu olduğunda dikkatli olmanız gerekir.

Mide Sorunları Neden Olur?

Mide sorunları evcil hayvanlarda yedikleri besinlerle alakalı olarak ortaya çıkar. Çok yemiş olabilir, bozuk bir yiyecek yemiş olabilir ya da yemeğini çiğnemeden yutmuştur. Bu 3 durumda mide problemlilerine yol açar. Genellikle bu tarz sorunlar kolay bir şekilde atlatılır. Veteriner hekimi arayarak tavsiye almanız yeterli gelecektir. Ancak hayvanınızda uzun süren bir rahatsızlık varsa ve iyiye gitmiyorsa sağlık durumu veteriner hekimin test yapması gerekir. Tanının kolay konulabilmesi için hayvanınızın neler yediğini not edin. Böylece bir günlük oluşturabilirsiniz buda tanının konmasında veteriner hekime yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Mide Rahatsızlıklarına Uygun Verilebilecek Mamalar

Öncelikle ciddi bir sorun olması halinde evcil hayvanınızı bir hekime gösterin. Daha sonrasında ona danışarak sindirilebilir olma oranı yüksek olan hayvan mamalarından vermeye başlayabilirsiniz. Yaklaşık 5 gün boyunca da uygun görülen mama markasını seçerek ondan vermeyi sürdürmeniz gerekebilir. Sonrasında kendi mamasını yavaş yavaş ekleyerek arttırın ve tavsiye edilen mamayı kademeli olarak azaltın. Köpeklerde mide rahatsızlıkları için mama önerileri alırken mutlaka veteriner hekime danışarak alım yapın. Böylece köpeğiniz için en güvenli yolu seçmiş olursunuz.