Köpeklerde Rahatsızlığa Yol Açan Mamalar

Sağlıklı ve doğru gıdalarla beslenmek insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de yaşamsal önemdedir. Nasıl ki insanlar için kaliteli bir içerikle ve uygun koşullarda hazırlanmamış hazır gıdalar kimi sağlık sorunlarına neden olabiliyorsa, bu durum en yakın dostlarımız olan köpekler için de söz konusudur. Dolayısıyla köpekler için yiyecek seçerken özenli olmalı, köpeklerde rahatsızlığa yol açan mamalar olduğunu unutmamalıyız.

Her Mama Sağlıklı Değildir

Köpek maması konusunda ilk bilinmesi gereken, market raflarında yer alan her mamanın köpeğiniz için faydalı olmadığıdır. Bu konuda doğru seçimi yapabilmek için köpeğinizi iyi tanımalı ve eğer varsa, sağlık sorunlarına hakim olmalısınız. Söz gelimi köpeğinizin sindirimle ilgili problemleri varsa, tahıl içeren mamaları dikkatlice seçmek gerekecektir. Köpeğiniz obezite sorunu yaşıyorsa yağı azaltılmış mamalara yönelmek gerekir. Mısır da birçok köpek mamasında ucuz olduğu için yer alır fakat köpeğinizin sağlığına ve beslenmesine bir katkıda bulunmaz.

Köpeğin Doğasını Unutmayın

Köpekler insanların ilk evcilleştirdikleri hayvanlardan olduklarından nesiller boyunca insanlarla birlikte yaşamış ve insanların tükettiği birçok şeyi yemeye alışmışlardır. Ancak bu durum, bu yiyeceklerin köpekler için faydalı olduğu anlamına gelmez. Köpekler doğal ortamlarında et ve kemik tüketmeye alışkındır. Dolayısıyla köpekler hazır mamalarla da beslenseler bu mamaların et ve kemik türevlerini içermesi sağlıkları açısından önemlidir. Söz gelimi çikolata köpeğinizden uzak tutmanız gereken bir gıda türüdür. Bu nedenle çikolata ve kakao içeren yiyecek türevleri köpeğe yedirilmemelidir.

Son olarak dengeli beslenmek adına, köpeğinize sürekli aynı türden mamalar vermek yerine hem yemeğini zevkle tüketmesi hem de ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği alması için, onu farkı türden mamalar ile beslemek gerektiğinin altı çizilmelidir. Bu mamaların taze ve hijyenik olması gerektiğini de bir kez daha belirtelim.