Köpeklere Enerji Veren Mamalar

Sahibi olduğunuz köpeğin beslenmesi konusunda sağlığını koruması ve birçok hastalığa direnç kazanması açısından büyük önem taşımaktadır. Köpeğin iyi ve kalitesi beslenmesini istiyorsanız ilk olarak köpeğinizin yaşı, ırkı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bunun nedeni her cins köpeğin yemesi gereken mama çeşidi ırka bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüm bunlardan sonra mamalar hakkında genel bir araştırma yaparak köpeklere enerji veren mamalar aşamasında kendine özgü bir besin programı sağlayabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller

Enerji veren mama tercihi yaparken mamanın içerisinde bulunan vitamin ve mineral oranlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Fazla verilen vitamin köpeğinizi hasta edebilir. Kalsiyum ihtiyacı yavru köpekler için gerekli olmaktadır. Bu köpeğiniz için gerekli olan enerjiyi sağlaması açısından önemlidir. Mama verildikten sonra mutlaka su verilmesi gerekiyor. Köpeğinize su vermeyi unutmamalısınız.

Mama Seçimi

Köpekler için kuru mama tercihi olarak çok fazla mama çeşidi bulunuyor. Birçok ırk köpeğin beslenmesi için uygun olan mama çeşitleri kabızlık problemlerini en az seviyeye indirmektedir. Deri ve tüy yapısı içinde oldukça uygun olup gerekli enerjiyi de sağlamaktadır. Gün içinde köpeğinize gerekli olan tüm enerji gereksinimini sağlamada yardımcı olur. Bazı köpek mamaları yetişkin köpekler için oldukça uygun olup yüksek enerjiye ihtiyacı olan tüm köpeklerin bu ihtiyacına yönelik olarak formüle edilmiştir. Özellikle emziren annelerde kaybedilen enerji alımında kullanılan uygun mamalar bulunmaktadır.