Köpeklere Uygun Mama Seçimleri

Köpeklerin beslenmesi, köpeğin yavru, yetişkin ve yaşlı olup olmadığına göre belirlenir. Köpeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri köpek mamasının içeriğinde olması önemlidir. Köpeğin doğal kemikle beslenmeleri gerektiğiyle ilgili genel kanı doğru değildir. Köpeğin günlük protein, enerji, vitamin ve mineralleri doğru ve yeterli şekilde alabilmesi gerekir. Hem köpekler için hem sahipleri için oldukça pratik olan köpek maması bunun için uygundur. Ayrıca köpek maması hareket kabiliyetlerinin esnekliği ve verilen komutları anlayabilmesi açısından önem taşır.

Yavru Köpek Maması

Köpeğin, sütten kesildiği andan 12 aylık oluna kadar yavru köpek maması ile beslenmesi gerekir. Yavru köpekler için üretilen mamalar, diğerlerine oranla daha fazla protein ve mineral içerir.

Yetişkin Köpek Maması

12 aylığı geçen köpekler 7-8 yaşına gelinceye kadar yetişkin sayılır. Köpeğin daha sağlıklı olması, hazımsızlık ve sindirim sorunları yaşamasının önüne geçebilmek için yetişkin köpeklerde mineral ve vitamin zengin olmakla birlikte dengeli olan yetişkin köpek maması kullanmaları gereklidir.

Yaşlı Köpek Maması

7-8 yaş sonrası köpeklerin sahiplerine bağlılıklarını, sevgilerini en iyi gösterebildikleri dönemdir. Daha hassas mide ve sindirim sistemine sahip olan yaşlı sınıfındaki köpeklerin daha durgun olması nedeniyle fazla yüksek proteinli ürünler kullanmaması gerekir.

Kaliteli bir köpek mamasında karbonhidrat değeri dengelenmiş olmalı, glisemik oranı yüksek mısır, pirinç gibi ürünler olmamalı, soya olmamalı, hayvan yan ürünleri bulunmamalı, et oranı yüksek olmalı, doğal antioksidanlar içermeli ve katkı maddesi bulunmamalı ve glucosamine, chondritin, l-carnitin v.b takviyeler olmalıdır. Mamanın kullanılmasının ardında köpekte mide bulantısı, gaz, ishal gibi durumların oluşması mama seçiminin yanlış olduğunu gösterir. Ancak mamayı bir anda değiştirmek doğru olmadığından eski mama ile yeni mama karıştırılarak verilip köpeğin mamaya alışması için zaman kazanılmalıdır.